Esimene

Ott Karulin

„Jaanuaris on aasta alles alasti. Ja inimene kuidagi ka. Pühad on peetud ja kuigi see otsast algamine on ju vaid kujutlus, ikkagi. Jälle oleks nagu tühi leht ette antud, ja see teeb hirmu,” mõtiskleb selle numbri teatrireisikirjas Tõnu Õnnepalu. Puhtalt lehelt saabki alustada harva, kui endale ise seda õigust ei võta. Võtame. Peatoimetaja on valitud, eelmise aasta Sirbi laureaadid samuti – palju õnne neile! Seega on paslik lasta peatoimetaja kandidaatidel olla taas (aja)kirjanikud ja teadlased ning „tundmatul mässajal” kirjanik. Lasta igavusel kohtuda igavikuga, nagu lootis kolmteist aastat tagasi siinsamas Sirbis Mati Unt, kelle 70. sünniaastapäeva tähistasime 1. jaanuaril.
Nii tekib paeluv galerii kultuuri igavikulisest igapäevast. Siit leiab vaid visioonina olemas Milano maailmanäituse Eesti paviljoni (mis kannab sobivalt pealkirja „Gallery of_”) ja Eesti kunstiakadeemia galeriid ning kaadrid kohutavast, ent suure(meelse)st ilust nii Lars von Trieri nimetus ingliskeelses linnas kui Paolo Sorrentino Roomas. Siinsamas on Eesti Draamateatri liigagi korraliku musta komöödia kõrval eneseabiõpikuna loetud klassika Tallinna Linnateatris, sekka kabala müstikatraditsiooni Rene Köstri esimeses soololavastuses. Edasi jõuame risti-rästi Maarjamaa ja muu maailma läbi käinud Vox Clamantise juurest seltskonnaürituse sunnitud pidulikkusest varjutatud ERSO uusaastakontserdile, et lõpetuseks küsida XXI sajandi baltisaksa identideedi järele ning muretseda teaduskondi hävitavate ametnikuülikoolide pärast.
Teosed ja ideed seisavad galeriina reas ja ootavad, et keegi nende vahele jääva valge näitusesaali seina täis kirjutaks. „Sõna on mõtestamise tööriist,” nendib eelmisele muusika-aastale tagasi vaatav Evi Arujärv ja puhtalt sõna jõul Sirp võitlebki, et keegi ei peaks eesti kultuuri keelt võõrkeelena kõnelema.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht