Hakkab juhtuma

Kaarel Tarand

Vahelduseks midagi välismaalt. Väidet, et Lissaboni leping ei kujuta endast midagi ohtlikku rahvusriiklusele, kinnitavad kujukalt viimaste päevade „Tšehhi sündmused”. Eesti mättalt vaadates on tegemist puhtakujulise välisasjaga, mitte meie ühise Euroopa siseasjaga. Õigusteooria, lepingutekst ja poliitiline tõlgenduskunst võivad ju midagi ühtpidi määrata (näiteks suveräänsuse kadumise Tšehhimaal, Ühendkuningriigis või ka Eestis), kuid kuni  Euroopa Liidu liikmesmaade kodanikud tajuvad end ümbritsevat lähemat elukeskkonda omariiklusena ning enamuse enesemääratluse esimene aste pole eurooplane, vaid ikka lätlane, tšehh või prantslane, ei muutu me elus suurt midagi. Vähemasti negatiivses suunas.

Positiivses võib muutuda küll. Muidugi saab pahatahtlik hing Lissaboni lepingu ratifitseerimisprotsessi jäädagi tooma Euroopa Liidu ebaefektiivsuse ja konkurentsivõimetuse  näiteks, kuid täpselt sama hästi kõlbab see tõestama Euroopa õigusriikluse püsivust. Igal muul kontinendil oleks selline liivatera nagu ühe väiksema ja vaesema liikmesriigi jonnivast veidrikust president kohe survepesuga allavoolu lastud, aga meil Euroopas istuti ja oodati, veendi ja kannatati. Kahju ainult, et Václav Klausi jonn nii silmatorkavalt tobeda koha peal ilmnes, sest mingil määral diskrediteeris ta jonnimise kui põhimõtte, suure idee eest  seismise. Väidetavad põhimõtted taandusid lõpuks ju ikkagi lihtlabaseks kaubatehinguks, kokkuleppemenetluseks, mille käigus tšehhidele lubati nende sõjajärgsete kuritegude osas silm kinni pigistada. Täpsemalt, asi taandus varanduslikele õigustele, mida aadetega ei seo suurt miski.

Teisipäeval sai kaheksa aastat väldanud etapp Euroopa Liidu arendamisel läbi. Euroopa liikmesmaade kolmapäeva hommikul trükitud  tähtsamad ajalehed pühendasid sündmusele lisaks uudisele vähemasti juhtkirja või kommentaari. Ma ei saa 100% kindel olla, et kõik nii tegid, sest pärast inglise, prantsuse, saksa, soome ja rootsi ajalehtede pistelist kontrolli enamat ei viitsinud, kuna kõikjal räägiti Euroopa tulevikust. Kõikjal peale Eesti. Eesti Päevaleht ega Postimees toimunut märkimisväärseks, veel vähem juhtkirja või repliigi vääriliseks ei pidanud. Muidugi, mis meil sest Euroopast, kui otse toimetuste ukse ees rullub globaalse tähtsusega ametikohtade jagamine ühe omavalitsuse allüksustes! Selge ju, et PõhjaTallinna linnaosa abivanema koht otsustab maailma saatuses hoopis rohkem kui Euroopa Liidu ühise välispoliitika kõrge esindaja või siis Euroopa Liidu presidendi oma.

Ja ega asjata öelda, et Tallinna „munitsipaalpolitsei” järelevalve teostamise eest vastutav abilinnapea on sisuliselt Euroopa kroonimata kuningas. Kui  veel ei öeldagi, siis küllap hakatakse. Eesti poliitilise avalikkuse, sh meedia võimetus teemasid tähtsuse järjekorda seada ning kaaluga võrdelises mahus käsitleda on Eesti diplomaatidele ja valitsusele puhas kingitus. Välisminister Urmas Paet vastas mõni päev tagasi ajakirjaniku küsimusele (ligikaudselt refereerides), et Eestil Tšehhi, Poola või Iirimaa tüüpi põhimõttelise erandi vajadusi pole kunagi olnud ja me oleme oma huvid alati  kätte saanud vaikselt ja targu talitades, kabinetikõneluste tagajärjel. Selle väite paikapidavust on väga raske kontrollida, sest meedial püsihuvi Euroopa teemade iseseisva uurimise vastu puudub ja vaguralt täidetakse „linnukese” kirjasaamiseks euroteemalised lahtrid sellega, mida avalik võim pakub.

Pealtnäha tegeleb Euroopa Liit lähinädalatel ikka ainult võimujagamisega ja tippametnike otsimisega. See on fassaad. Euroorganismi  sisemuses peaksid aga valla pääsema tohutud ametkondlikud energiavood, mis Václav Klausi nimelise paisu taga kinni seisid. On oodatud ametlikku otsust ja lepingu jõustumist ning sel ettekäändel jõude elatud. Brüsseli ja iga liikmesmaa ametnike käed, mis mitu aastat nii lühikesed olid, et sõrmeotsadki varrukast välja ei paistnud, on korraga jälle pikad, sügelevad teotahtest ja tahavad allkirju anda, arengukavasid, rohelisi ja valgeid pabereid koostada  ning jõustada. Läheb põnevaks, ja tore oleks, kui sellest ka eesti keeles osa saaks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht