Head uudised

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Halbu uudiseid oodates on koalitsiooni karikakramängu saatel – avame, ei ava koalitsioonilepet – põhjust rääkida headest.

Ses Sirbis on juttu, et juba septembris kuulutatakse esimest korda välja Eesti Kirjanike Liidu asutatud Edvin ja Lembe Hiedeli nimeline toimetaja­auhind. Kui toimetajatöö jääb sageli nähtamatuks, selle olemusse ongi sisse kodeeritud nähtamatuks jäämine, siis diametraalselt vastupidises rollis on kriitik, kelle ütlemised on avalikud. Siingi on põhjust häid uudiseid oodata, sest parim eesti keeles ilmunud teoseid arvustanud autor saab samuti pärjatud juba sel aastal esmakordselt välja antava Ants Orase nimelise kirjanduskriitiku auhinnaga.

Eesti tekstitoimetamise traditsiooni silmas pidades ning paljudel aladel vohavat auhinnasadu meenutades on isegi imelik mõelda, et seni on toimetaja- ja kriitikuauhind sootuks puudunud. Eestikeelsel kirjandusel on keele ja kultuuri säilitamisel kriitiline roll ning sama kriitiline roll on loojate kõrval teksti täiustajatel-vormijatel ning tagasisidestajatel.

Tallinna ülikoolis ei avatud tänavu vähese huvi tõttu filosoofia ja kultuuri­teaduste magistriõppekava, küll aga oli ülikooli suurimaid konkursse eesti keele ja kultuuri instituudis keeleteaduse ja keeletoimetamise magistriõppes, kus täideti kõik 18 kohta. Sama instituudi kirjandusteaduse magistriõppesse võeti vastu kuus tudengit.

Tartu ülikooli kultuuriteaduste ja kunstide instituudi kirjandus- ja teatriteaduse õppekavale on praeguse seisuga magistriõppesse vastu võetud kuus tudengit, neist eesti kirjanduse erialale aga vaid üks. Mõningad humanitaria magistriõppekavad nagu filosoofia Tartu ülikoolis küll jätkuvad, kuid ingliskeelsetena. Viimasesse võeti vastu 16 tudengit.

Kirjandusteaduse eriala magistri­õppe huviliste vähesus annab paari aasta pärast paratamatult tunda doktoriõppes, seega ei ole seal kuigivõrd järelkasvu oodata. Mis puutub nüüdis­kirjandusse ja selle kvaliteeti ning kirjanduse uurimisse-mõtestamisse, siis seda enam saab oluliseks kriitika ja laiemalt kultuuriperioodikas ilmuva roll.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht