Ideoloogiliste eelduste indikaator

Veronika Kalmus

„Eesti inimarengu aruanne” (EIA ) on  minu hinnangul pälvinud aasta-aastalt üha enam meedia, avalikkuse ja poliitikute tähelepanu. Kahtlemata on see hea märk, mis annab tunnistust ühiskonna kasvavast refleksiivsusest. EIA meediakajastuse ja laiema retseptsiooni raskuskese näib siiski lasuvat „kõvematel” näitajatel põhinevatel rahvusvahelistel edetabelitel. Võimalik, et SKT, keskmise eluea ja Gini kordaja muutuste  kajastamine ja kommenteerimine allub rahvusvaheliste spordivõistluste sarnaselt paremini meediaformaatidele ja -žanritele. Seevastu inimarengu „pehmemad” ja abstraktsemad aspektid, mis seonduvad näiteks väärtuste, identiteedi ja teiste kultuuridimensioonidega ning on raskemini mõõdetavad ja võrreldavad, on saanud mõnevõrra tagasihoidlikuma kõlapinna.    

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Huvitav on tõdeda, et EIA retseptsioon poliitikute ja kommentaatorite seas toimib omamoodi sotsiaalse indikaatorina: kohati ootamatud ja valulikud reaktsioonid EIA s tõstatatud probleemidele toovad esile reageerijates juurdunud enesestmõistetavused ja ideoloogilised  eeldused. Ehkki EIA diskursus on põhiosas deskriptiivne ning säilitab ka hinnangutes enamasti leebelt kriitilise tonaalsuse, on ainuüksi teatud valukohtadele osundamine sundinud status quo pooldajaid käituma põhimõttel „parim kaitse on rünnak”.     

Oluline on seegi, et lisaks ühiskonna  peegeldamisele pakub EIA tegemine võimaluse sügavamaks eneserefleksiooniks ka sotsiaalteadlastele endile. Kui rahvusvaheliste teadusprojektide agenda, eesmärk ja väljundid on üldjuhul defineeritud väljastpoolt, siis EIA kirjutamine ajendab sotsiaalteadlasi nii teemade, tõlgendusrakursside kui keelekasutusviiside valikul rohkem mõtisklema Eesti ühiskonna eripära ja vajaduste üle ning  nendega arvestama.   

 Läti viimaste aastakümnete arengu kohta täpsemalt lk 4-5.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht