Kevade parim pidu

Kaarel Tarand

Muinsuskaitsepäevade rongkäik Tartu ülikooli peahoone juurest üle Toome Eesti Üliõpilaste Seltsi maja juurde 15. aprillil 1988. Ülo Josing Mis juhtus? Muinsuskaitsepäevad. Millal juhtus? Aprillis 1988. Miks juhtus? Sest oli tegijaid. Aga kuidas kõik täpselt juhtus ja mis tast pärast sai, selle kohta on pärimust rohkemgi kui fakte. Näiteks too lipp, õigemini kolm lippu: sinine, must ja valge, mis EÜSi maja seinal ja hiljem rongkäigu ees lehvisid. Majaseinal oli lihtne poliitilist kompromissi julgete ja vähem julgete vahel teha, sest seinal juba oli kolm lipuvarda hoidjat. Kui kolm hoidjat, siis kolm lippu, mis seal ikka arutada. Eriti, et „julgeid mehi” üldse arutama ei kutsutud.

Kuidas ja millest, kelle voodilinadest ja kleidiriidest ning kus värvituna, lipud tekkisid, on hästi teada. Aga mis siis sai? Järgmisel päeval viidi lipud rongkäiku, Raadile ja tagasi. Siin lõpevad faktid ja edasise kohta pajatab ainult pärimus. Et lipukangad sattunud Tartu akadeemilise meeskoori kätte, õmmeldud kokku ja käinud koori esinduslipuna suvel Leedus Gaudeamuselgi ära. Aga et lipuriie liiga raske materjal olnud ning korralikult ei lehvinud, õmmeldud koorile peagi uus lipp.

Selle õige, mille kolm siilu tähistasid riigi taassünni algust ja „värvide suurt avalikku väljatulemist”, sinine kangas olevat tänase päevani ühes kenas Tartu kodus hoiul ja räägitakse, et sinine värv selles kangas nii kange on, et kuigi kanga tükikesega igal kevadel ilusaid ja isamaalisi taevasiniseid lihavõttemune värvitavat, kangatükk sellest ometigi heledamaks ei kulu.

Ja kes ütleb, et asjalood nii ei ole, see kirjutagu üles teine ja õigem lugu. Et aga pärimust, mida omakorda muinsuskaitse alla võtta, ikka rohkem oleks.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht