Kogemus medialiseeritud maailmas

MARE TRALLA

 Piia Ruber Laura Beloffi (Soome, elab ja töötab Oslos), Erich Bergeri (Austria, elab ja töötab Oslos) ja Martin Pichlmairi (Austria) projekt ?Seitsmepenikoormasaapad. Kõnni reaalajas?.Audiovarustusega ja võrguühendusega interaktiivsete saabastega saab uidata nii füüsilises maailmas kui ka Interneti tekstikeskkonnas. Vaata lisaks: http:// randomseed.org/sevenmileboots/  ISEA 2004 kava vt. : http://www.isea2004.net ISEA 2004 (XII rahvusvaheline elektroonilise kultuuri sümpoosion) keskendub eelkõige mõistele ?kogemus?, ?traadita?, ?kantavale? ja ?võrgustatud kogemusele?. Kantav kogemus käsitleb, kuidas kunstnikud ja teoreetikud reageerivad arvutustehnoloogiliste seadmete järjest väiksemaks muutmisele ja nn. tarkade materjalide kasutuselevõtmisele; kuidas neid tehnoloogiaid kasutatakse moes ja tekstiilis ning mil kombel sellest tulenev ?kantav? keskkond muudab meie ühiskondlikku käitumist ja kultuuri.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Paljud ?Kantava kogemuse? näituse tööd ja ka konverentsi ettekanded keskenduvad isiklikule ruumile ja kogemusele, analüüsides emotsioonidest tulenevaid seisundeid ja situatsioone ning pakkudes neile lahendusi. Uuritav personaalne kommunikatsioon lubab vaadelda ?kantavat kogemust? kui intiimset fenomeni. Teised kunstnikud kasutavad oma teostes jälgimis- ja pealtkuulamis- ning -vaatamistehnoloogiaid, kogudes keskkonna informatsiooni nagu müra, saastatus, valgustingimused, manipuleerivad sellega või lihtsalt edastavad pildi, mida kandja näeb, tunneb. Tehnoloogiaga integreeritud mood annab kandjale teavet muutunud keskkonna kohta ning keskkonnale, kuidas seda vastu võetakse. Sellest tekib kriitiline kommunikatsioon.

1998. aastal kirjutas Eric Kluitenberg nn. Balti küberkoridorist. Oma kirjutises toob ta välja Balti riikide marginaalsuse. Kultuuri perspektiivist lähtudes analüüsib Kluitenberg võrgutehnoloogiaid ja nende potentsiaalseid võimalusi ning mõjusid Baltimaid ees ootavas kultuurilises ja ühiskondlikus arengus.

Alateema ?Meedia geopoliitika? annab meile võimaluse vaadelda, kas ja kuidas küberkoridor on mõjutanud, kaasa aidanud või muutnud meie kultuuri ja ühiskonna arengut. Kohati tundub, et vaatamata IT ja kommunikatsioonitehnoloogia laialdasele kasutusele, tunneme ja käitume endiselt justkui kultuurilises ja poliitilises isolatsioonis. Küsimus, kuidas ikkagi kasutada kommunikatsioonitehnoloogiat ja võrgustikke geopoliitiliselt erinevas kultuurikontekstis, on sama päevakajaline kui interneti algaegadel. Kuidas vältida, et selle tehnoloogia kasutamisega ei toetata ainult järjekordset kultuuride kolonialiseerimist. ?Meedia geopoliitika? teema raames arutletakse kultuuriliste identiteetide probleemidele lisaks ka migratsiooni, immigratsiooni ja järjest enam igapäeva elus ja poliitikas esile kerkivate militaristlike tendentside üle.

Fakt, et paljud uue meedia kunstnikud ja uurijad teevad koostööd teiste erialade esindajatega, oli põhjuseks, miks Tallinna kolmas ISEA teema käsitleb kriitilisi interdistsipliine. Kuigi uus meedia ja selle uurimine on ilmselgelt interdistsiplinaarne valdkond, siis viis, kuidas selline koostöö toimib, milliseid meetodeid kasutatakse jne., ei leia sageli analüüsimist. Kriitilised interdistsipliinid pakuvad uues meedias aladistsipliinide käsitlemise ja ühendamise võimalust. Kõike seda näeb aga lähemalt juba ISEA-l.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht