Kriitilist meelt!

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

„Elame imperialistliku sõja õuduste varjudes, luurava kapitalismi ringis ja seejuures elame üle suurimaid sisemurranguid, elame keset nõudlikku ülesehitustööd ja palavikulisi pingutusi kõrgemasse ühiskonnavormi,“ algas Sirbi ja Vasara juhtkiri 5. X 1940. aastal.

Tänaseks on Sirp ilmunud juba 75 aastat. Võiks ju küüniliselt nentida, et selle kolmveerandsajandiga polegi nii väga palju muutunud: „Elame postkoloniaalse sõjapõgenike tulva varjudes, valdava kapitalismi ringis ja seejuures elame üle suurimaid väärtushinnangulisi murranguid, elame keset vaevalist koostöö õppimist ja palavikulisi pingutusi jõudmaks uue, jagamismajandusega kogukondliku ühiskonnani,“ kõlaks mõnes praeguseski arvamusloos üksjagu mõistlikuna.

Jätkem aga sünnipäeval küünilisus ja ka minevikus sobramine ning vaadakem tulevikku. Selleks oleme korraldanud Sirbi kultuurimeedia konverentsi, kus kõnelevad täna Tiit Hennoste, Marek Tamm, Rebeka Põldsam, Marju Lauristin, Katrin Maimik, Mart Niineste ja Rebekka Lotman. Konverents algab kell 12 Theatrumi saalis (Vene 14, Tallinn) ja kantakse üle ka Postimehe uudisteportaalis.

Päris selvepildita ei saa aga tänane Sirpki, kus mitu lugu pühendatud nähtusele nimega endel ning identiteedile virtuaalmaailmas. Oma viimase mälukillu Sirbi ajaloost paneb paika Raminagrobis.

Jääb vaid üle loota, et Sirp ei pea kunagi oma endleid häbenema – ükskõik kui ausalt alasti need on. (USAs mõisteti just üks teismeline süüdi, sest tal olid omaenda telefonis iseendast tehtud alastipildid, mille tegemise ajal oli ta olnud alles alaealine – seega oli ta korraga nii ärakasutaja kui ohver.) Kriitiline lauakõne sobib Eesti sünnipäevale nagu rusikas silmaauku (ja ega neist pidudevaheliselgi ajal puudust ole), eriti veel kriitikal põhineva väljaande nagu Sirp tähtpäeval.

Seega soovime Sirbi autoritele ja lugejatele (aga miks ka mitte neile, kes ei loe, aga arvavad) jätkuvalt kriitilist meelt!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht