LAPSE ÕIGUSTE KONVENTSIOON

 

Artikkel 1 ? 6 ÜRO lapse õiguste konventsioon.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Konventsioonis mõistetakse lapse all kuni 18-aastast inimest.

Konventsiooniga ühinenud riigid tunnustavad konventsioonis esitatud õigusi ja tagavad need igale nende jurisdiktsiooni all olevale lapsele.

Lastega seonduvas tegevuses tuleb esikohale seada lapse huvid.

Konventsiooniga ühinenud riigid tunnustavad iga lapse sünnipärast õigust elule.

Artikkel 9

Konventsiooniga ühinenud riigid tagavad, et last ei eraldata vanematest vastu nende tahtmist, välja arvatud juhul, kui pädevad ametivõimud otsustavad, et niisugune eraldamine toimub lapse huvides.

Artikkel 12 ? 19

Konventsiooniga ühinenud riigid tagavad lapsele, kes on võimeline iseseisvaks seisukohavõtuks, õiguse väljendada oma vaateid vabalt. See sisaldab vabadust taotleda, vastu võtta ja edasi anda informatsiooni ning igasuguseid ideid.

Konventsiooniga ühinenud riigid tunnustavad lapse vabadust rahumeelseteks kogunemisteks.

Konventsiooniga ühinenud riigid peavad kaitsma last igasuguse füüsilise ja vaimse vägivalla eest.

Artikkel 22

Konventsiooniga ühinenud riigid võtavad tarvitusele abinõud, et tagada põgeniku staatust taotlevale või põgenikuks peetavale lapsele vastav kaitse.

Kui vanemaid või teisi perekonnaliikmeid ei leita, saab lapsele osaks samasugune kaitse nagu mis tahes lapsele, kes on ilma jäänud perekondlikust miljööst.

 

Artikkel 23

Konventsiooniga ühinenud riigid tunnustavad puudega lapse õigust erihoolitsusele ning abi andes tuleb kindlustada puudega lapsele juurdepääs haridusele, väljaõppele, tervise kaitsele, taastusteenustele, tööalasele ettevalmistusele ja puhkamisvõimalustele niisugusel viisil, et laps saaks võimalikult täielikult osa võtta ühiskondlikust elust ja abi aitaks kaasa tema individuaalsele arengule.

 

Artikkel 31

Konventsiooniga ühinenud riigid tunnustavad lapse õigust puhkusele ja jõudeajale vastavalt eale ning õigust vabaks osavõtuks kultuuri- ja kunstielust.

Artikkel 32

Konventsiooniga ühinenud riigid tunnustavad lapse õigust olla kaitstud majandusliku ekspluateerimise eest ja töö eest, mis on ilmselt ohtlik või kahjulik lapse tervisele, kehalisele, vaimsele ja sotsiaalsele arengule.

Artikkel 33

Konventsiooniga ühinenud riigid rakendavad abinõusid, et kaitsta lapsi narkootiliste ainete kasutamise eest ning vältida laste ärakasutamist niisuguste ainete ebaseaduslikul tootmisel.

Artikkel 34

Konventsiooniga ühinenud riigid kohustuvad kaitsma last igasuguse seksuaalse ekspluateerimise ja seksuaalse ärakasutamise eest.

Artikkel 38

Konventsiooniga ühinenud riigid hoiduvad oma relvajõududesse värbamast alla 15-aastaseid isikuid. Värvates relvajõududesse isikuid, kes on vähemalt 15-aastased, kuid kes ei ole veel saanud 18-aastaseks, püüavad konventsiooniga ühinenud riigid eelistada neist vanimaid.

Artikkel 40

Konventsiooniga ühinenud riigid tunnustavad, et igal lapsel, keda kahtlustatakse või kes leitakse süüdi olevat kriminaalseaduse rikkumises, on õigus sellisele kohtlemisele, mis arvestab lapse väärikustunnet ja vanust ning toetab lapse ühiskonda reintegreerimise taotlust.

Artikkel 42 + 54

Konventsiooniga ühinenud riigid kohustuvad teavitama sobivate ja toimivate vahendite kaudu nii täiskasvanuid kui ka lapsi konventsiooni sätetest.

Selle tõenduseks on valitsuste täievolilised esindajad käesolevale konventsioonile alla kirjutanud.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht