Mõtted salves

Marek Tamm

Uue iseseisvusaja kirjastamise kaks lipulaeva on olnud kaks raamatusarja: „Avatud Eesti raamat” ja „Eesti mõttelugu” ja, kaks ettevõtmist, mis on sündinud sootuks eri moel ja kantud eri vaimust, ent mis sisuldasa on täitnud ühte ja sama eesmärki – avardada ja süvendada meie kirjasõnalist vaimukultuuri. Kui ühega on seatud sihiks vahendada mõtteid laiast ilmast, esmajoones lääne mõtteloost, siis teise on koondatud siinsamas kohapeal mõeldud mõtteid, ehitatud neist sidusat Eesti mõttelugu. Mõlemad sarjad on ületanud hiljuti 100 nimetuse piiri ja jääb vaid loota, et nende eluiga kujuneb pikaks.

Kui „Avatud Eesti raamat” on kujunenud eestkätt alt üles tõlkijate, asjatundjate ja kirjastajate algatusel, siis „Eesti mõttelugu” on koostatud pigem ülevalt alla – seda sarja on kujundanud algusest peale Hando Runneli hoolitsev käsi. Selline asjade kord on taganud sarja selge näo, kindlustanud ilmumise regulaarsuse ja hoidnud tasakaalu elavate ja surnud autorite vahel. Tõsi, ajapikku on sarja valikuprintsiibid meeldivalt avardunud: kui esialgu esindasid autorid ennekõike rahvuslikkonservatiivset vaimu, siis hiljem on lisandunud ka mitmeid pahempoolseid mõtlejaid (Aleksander Aspel, Hans Kruus, Peeter Tarvel jt). Kiiduväärsel moel pole piirdutud üksnes eestikeelsete algupäranditega, vaid kaasatud on ka Eestiga seotud autorite tõlketekste (olgu siis saksa, inglise või vene keelest).

Sari täidab esmajoones rahvavalgustuslikku missiooni, nagu sellest kõneleb ka suhteliselt paindlik toimetamiskultuur: vanade tekstide editeerimispõhimõtted kõiguvad köiteti ja kommentaaride hulk on minimaalne. Usun, et see on olnud paratamatu valik väikese kirjastuse rahaliste võimaluste ja erialase kompetentsi paratamatu piiratuse tingimustes. Tõsi, see tähendab, et tulevikus tuleb ilmselt nii mõnigi köide uuesti, tekstoloogiliselt väljapeetumal kujul välja anda, kuid see ei tohiks kahandada sugugi lugejate senist tänu tehtud suure töö eest. Järgmine samm oleks teha kõik sada köidet kättesaadavaks ka e-raamatuna, et salve pandud mõtteterad elaksid edasi ka uue põlvkonna lugejates.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht