Nokk kinni, suu lahti

Arvamusfestivalil käis kümme tuhat inimest – see on suur arv, kuigi festivali meelelahutuslikumaks muutumise kohta oli pisut ka leebet kriitikat kuulda: esimest aastat iseloomustanud ettekannete asemel pakuti nüüd üha rohkem vestlusringe, esitlusi ja show’d.

See ei kahanda kuidagi arvamusfestivali väärtust väitlusareenina, mis toob ühte kohta kokku eri vaadetega inimesed, kes omavahel sõbralikult ja sallivalt mõtteid vahetades vedurina ühiskondlikku debatti veavad. Tundub, et hoolimata infotehnoloogiajastu rohketest kommunikatsioonivõimalustest või just nende tõttu on sisukast debatist saanud suurim defitsiit.

Omal kombel õhutab ksenofoobiat riikki, kuna minister on teinud ettepaneku kehtestada avalikus ruumis burkade ja muude nägu varjavate riietusesemete kandmise keeld (justkui oleks see põletavaim sotsiaal-majanduslik küsimus!) „ennetamaks teistes Euroopa riikides tekkinud probleeme“. Jah, me oleme saanud eurooplasteks, kuid võib-olla arvesse võtmata, et eurooplasteks igal viisil, ka äraspidises mõttes, ning läbi mõtlemata, mis sellega kaasas käib.

Oleme kas õigustatult või õigustamatult uhked e-riigi üle, kuid ühiskondlikku sidusust on vähevõitu ning paradoksaalsel kombel põrkuvad sallimatus ja sallimatus sallimatuse vastu just eriti teravalt infotehnoloogia­ajastule iseloomulikel kommunikatsiooniplatvormidel, kuigi vihakõnet kostab avalikust ruumistki.

Silm silma, hammas hamba vastu, ühist keelt leidmata, kuni konflikti eskaleerudes saab ühele poolele osaks talumisläve ületav solvang ning ta lahkub.

Kapseldumine ei ole lahendus, et tõusta vandlitorni, ümbritsedes end tõemonopoli oreooli ning ainsat õiget vaatenurka omaja pühapaistega. Nii stagneerub ühiskondlik õhustik veelgi enam, sest väitlusplats jääb vabaks vaadetele, mille järgi on Eestis puhkenud kultuurisõda, vabaks iga hinna eest poliitilise pagasi püüdjatele ning internetitrollide armeele, kes palgaliste gladiaatoritena mitte avalikult Paide vallimäel, vaid anonüümselt internetiruumi hämarustes sallimatust õhutavad ja vihkamist põlistada püüavad.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht