Piirid

Kas vene keeles saab kirjutada eesti kirjandust? Anti Saare sõnul kerkib Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindadega seoses igal kevadel küsimus, kas näiteks P. I. Filimonov ja Andrei Ivanov on vene keeles kirjutades eesti kirjanikud või mitte. Filimonov arvab Saarele antud intervjuus vastuseks, et pole oluline, kuhu ta ennast liigitab – las kriitikud otsustavad.
Marin Laak nendib Katrina Kalda prantsuse keeles kirjutatud „Jumalate aritmeetikat” arvustades, et kuigi „raamatu tagakaanel on nimetatud autorit „eestlannast prantsuse kirjanikuks”, paigutab kodumaine lugejamina ta vaevata noorte eesti kirjanike hulka. Rahvusliku või siis kultuurilise kuuluvuse küsimust, mis ajas segadusse Sofi Oksaneni romaanide lugeja, Kalda puhul vähemalt minul ei teki, kuigi mõlemad elavad välismaal ja kirjutavad nii-öelda võõramaa keeles romaane Eestist”.
Tuleb nõustuda Jan Rahmani arvamusega: „Kaitstes riiki, riigipiiri.
A tuud, midä saa hoita, tasus hoita, mitte kaitsta.” Huvitav kunstiteos riigipiire ei tunnista ja on tahtmise korral arusaadav ka tõlketa või kaua aega pärast loomist. Kristel Pappel ja Harry Liivrand vaatlevadki (peamiselt saksakeelse) Euroopa ooperiteatrite repertuaari ning nendivad: „XX sajandi muusikast püütakse järjest rohkem esitada tšehhi ja vene repertuaari, näiteks Leoš Janáčeki teoseid, ning nüüd näib hoogu koguvat Prokofjevi laine.”
Filmiblogija Joonas nendib: „Väljaspool Prantsusmaad tuntakse sealse filmi uuest lainest eelkõige kahte nime: Jean-Luc Godard ja François Truffaut,” ometigi „ühes nendega viiekümnendail ajakirjas Cahiers du cinéma kriitikuna tegutsenud, kuid filmiloojana kolleegidest kümme aastat hiljem läbi löönud Éric Rohmeri looming on väärikamalt vananenud.” Seda tõestab ka täna Sõpruses algav Rohmeri retrospektiiv.
64. „Berlinale” filmifestivali programmis „Foorum” linastunud Veiko Õunpuu mängufilmi „Free Range ehk Ballaad maailma heakskiitmisest” järel arvasid kriitikud, et tänu filmi sardoonilisele toonile ja universaalsele täiskasvanuks saamise teemale võib sel olla edu ka Ameerikas, vahendab Eva Kübar.
Seega, kriitikud, otsustagem ettevaatlikult ja arvestagem, et ajalugu võib korrektuure teha.

alt

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht