Piirideta vabadus

Kaarel Tarand

Okupatsiooniajast teame, et vabadusiha sööb pikkamisi ära kui tahes raudse eesriide või õõnestab varisema põlise vanglamüüri. Et vabadus ei talu piire ja murendab oma laienemise teel kõik takistused, näeme nüüd oma kodumaa pealinna südamesse sündinud Vabaduse Augus. Vabaduse Auk laieneb igas suunas, olgu seal ees seismas ühel pool Usk, teisel pool Lootus või kolmandal Armastus. Vabadus paistab kogunisti nii vägev olevat, et ükski muu kants tema laienemisihale vastu ei pea ning müürid-müürikesed, tornid-tornikesed vääramatult varisevad.

 

Käis küll ühekordne kära üle linna, maa ja meedia, et Jaani kirikut ning Kunstihoonet võib Vabaduse Garaaži rajamisel kasutatavate valede ehitusvõtete ning puudulike ohutusabinõude tõttu katkiminek tabada. Vastutajate reaktsioon sellele oli iseloomulikult ebaadekvaatne. Õigeaegselt maasse tagumata jäänud tugivaiu on nüüd juba sõiduhoo sisse saanud hoonete peatamiseks ehk hilja kasutada, ent uskuda, justkui võiks oma häbi ja tegemata töö liivaga katmine probleemi olematuks teha, on hullem kui mis tahes päästeoperatsioon. Olukorda peaks vähemasti püüdma parandada, mitte valusat tõde eitama.

Eksisteerib vähetõenäoline võimalus, et Jaani kirik, Kunstihoone ja EEKS-maja pääsevad Vabaduse Garaaži rajamisest parandamatute kahjustusteta. Aga sellega ette arvestada oli selgelt linnavõimu liiga kõrge riskivõtt. Seetõttu oleks soovitav, et Vabaduse Garaaži rajamise otsustajad sellest turvalisest betoonsahtlist pärast avamispidustusi enne ei väljuks, kui kutsutakse. Kui aastate pärast peaks juhtumisi tõesti osutuma, et nende tekitatud varinguoht ei realiseerunud ning praegu Vabaduse väljaku ääres seisvad hooned on taldmikust korstnatipuni uues asendis liikumatuks kangestunud, küllap kutsutakse ka. 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht