Riigi kultuuri aastapreemiad 2021

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti Kunstiakadeemia linna­ehitusliku teadusprojekti „Lõpetamata linn“ meeskond

uurimistöö ja seda kokku võtva näituse ja raamatu eest.

Kunstiakadeemia arhitektuuri ja linna­planeerimise osakonna uurimisprojekti „Lõpetamata linn“ käigus tegeldi aastatel 2017–2020 Tallinna linnaehituslike visioonide ja ruumistsenaariumidega. Koostööd tegid õppejõud, teadurid, doktorandid ja väljastpoolt kutsutud spetsialistid. Arhitektuurimuuseumis korraldatud näitusel ja selle aluseks olnud uurimisprojektis visandati Tallinna kui jätkusuutliku ja konkurentsivõimelise linnaruumi tulevik, kirjeldati, milline peaks Tallinn olema, et seal oleks hea elada ka järgmistel põlvedel.

Uurimisprojekti „Lõpetamata linn. Tallinna linnaehituslikud visioonid“ kolleegium: prof Andres Alver, prof Toomas Tammis, prof Andres Ojari, Johan Tali ja Pille Epner.

Näituse „Lõpetamata linn. Tallinna linnaehituslikud visioonid“ kuraator Johan Tali, kujundaja Raul Kalvo, graafiline disainer Stuudio Stuudio.

Raamat „Lõpetamata linn. Tallinna linnaehituslikud visioonid“, toimetanud Pille Epner, koostanud Andres Alver, Douglas Gordon, Kalle Komissarov, Eve Komp, Katrin Koov, Indrek Peil, Renee Puusepp, Johan Tali, Toomas Tammis ja Siiri Vallner. Autorid: Johannes Madis Aasmäe, Konstantinos Alexopoulos, Andres Alver, Grete Arro, Karin Bachmann, Damiano Cerrone, Kees Christiaanse, Marco D’Annuntiis, Douglas Gordon, Raul Kalvo, Kalle Komissarov, Eve Komp, Katrin Koov, Maroš Krivý, Andres Kurg, Mart Meriste, Andres Ojari, Johan Paju, Claudia Pasquero, Indrek Peil, Marco Poletto, Renee Puusepp, Andres Sevtšuk, Lily Song, Johan Tali, Toomas Tammis, Paco Ulman ja Siiri Vallner.

Roland Reemaa, Tallinn peopesal. Aga kelle omal? – Sirp 19. II 2021.

Merle Karro-Kalberg, Anna-Liiza Izbaš, Lahtiste kaartidega Tallinn. – Sirp 19. II 2021.

 

Taavi Kerikmäe

väljapaistvate loominguliste saavutuste eest 2021. aastal.

Vabaimprovisatsiooni, elektroakustilise muusika ja nüüdismuusika esitaja ja helilooja, üks ansambli U: asutajaid Taavi Kerikmäe on spetsialiseerunud klaveri laiendatud mängutehnikatele, sulatades need elektrooniliste vahenditega oma muusikasse. Ta tegutseb Eesti nüüdismuusika nähtavasti mõjukama ansambli U: koosseisus ning on üks Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi ja selle ansambli eestvedajaid, kuid annab ka soolokontserte, näiteks oli tal 2021. aastal kaks mahukat kava festivalil „Afekt“. Aastase nihkega jõudis Eesti lavale ka Thomas Desi muusikalavastus „Tarkovsky – Der 8. Film“ ehk „Tarkovski. Kaheksas film“, millele lõi muusika elektroonilise muusika trio Nihe koosseisus Ekke Västrik, Taavi Kerikmäe ja Tarmo Johannes. Duos kandlemängija Anna-Liisa Elleriga loob Taavi Kerikmäe põnevaid kavasid, kus nüüdismuusika sulatatakse renessansi- ja barokiajastu muusikaga. Ta on ka EMTA nüüdismuusika vanemlektor.

Sander Saarmets, Sikusarvega tagasi tulevikku. – Sirp 28. I 2022.

Claudia Mongini, Kui aega ei ole enam tarvis. – Sirp 16. X 2020.

Maria Mölder, Pealelend. Taavi Kerikmäe, ansambli U: liige. – Sirp 4. XI 2016.

 

Kertu Moppel ja Juhan Ulfsak

vastavalt lavastajatöö ja peaosatäitmise eest Eesti Draamateatri lavastuses „Mefisto“. Eelmise aasta üheks teatrisündmuseks kujunenud „Mefistot“ võib käsitleda nii ajaloopõhjaga hoiatusloona kui ka praegu maailmas toimuva allegooriana, isiku- ja ühiskonnaloona, aga ka muheda tagasivaatena teatriloole ning ühtlasi kriitilise pilguheiduna nüüdisteatri püüdlustele.

Eero Epner, Ahasveerus tõe juurde. – Sirp 29. X 2021.

Ott Karulin, Kõigest näitleja. – Sirp 26. II 2021.

 

Kadi Polli ja Linda Kaljundi

Kumu uue püsiekspositsiooni „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“ eest. Väljapanekus tutvustatakse siinset vanemat kunsti Eesti ajaloo taustal, kus põimuvad baltisaksa, vene ja eesti kultuuritraditsioon. Kuraatorite värske käsitlus toob tuttava kunstiklassika vaatajani täiesti uudsel viisil.

Brigitta Reinert, Kunstiklassika, kogukonnad ja mitmehäälsus. – Sirp 5. III 2021.

 

Rein Raud

väljapaistvate tööde eest 2021. aastal.

Kirjaniku, tõlkija ja orientalisti Rein Raua sulest ilmusid mullu romaan „Päikesekiri“, William Carlos Williamsi luule koondtõlkekogu „Kevad ja üldse“ ning laiale huviliste ringile mõeldud raamat „Täiused ja tühjused. Lühiülevaade Aasia mõtteloost“. Raua uurimus „Olemise voog. Post-antropotsentriline iseduse ontoloogia“ avaldati ühtaegu eesti ja inglise keeles („Being in flux: A post-anthropocentric ontology of the self“). Ajakirja Looming vahendusel jõudsid luulesõpradeni katkendid valmivast „Reekviemist“. Rein Raud loob sildu ida ja lääne, oleviku ja mineviku, ennekõike aga inimeste vahel.

Annabel Napa, Päikesekirjaga kirjutatud teekonnad. – Sirp 17. IX 2021.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht