Selge sõnum

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tsirkus jätkub, sedakorda arutas kuluhüvitiste teemat riigikogu vanematekogu. Jääb mulje, et Toompeale riigi­kogusse oleme valinud 101 kõige abitumat, sest kuidas muidu seletada tõsiasja, et just saadikuteks on sattunud inimesed, kes ei ole suutelised tööle ja tagasi koju jõudma ilma riigi abirahata – lõviosa saadikuist kasutab kuluhüvitist autoliisinguks ning samuti hüvitatakse väljaspool Tallinna ja selle lähivaldades elavate saadikute eluasemekulud.

Oleme justkui väike ja tubli, mobiilne pendelrände riik, aga võta näpust. Ei saa saadikud kuluhüvitiseta tööd tehtud! Rääkimata sellest, kui ebaöko on autoga töölkäimine, selmet ühissõidukit kasutada, jala või rattaga liikuda.

13. oktoobril, rahvusvahelisel selge keele päeval anti üle selge sõnumi auhinnad. Kui riigivalitsejatel ei ole häid uudiseid, olgu vähemalt selged sõnumid – selged sõnumid sotsiaal-majandusliku ja demograafilise olukorra ja sellest lähtuvate tulevikustrateegiate kohta. Selge sõnum eeldab muidugi moraalset kapitali, millele toetuda.

Kuid moraalse kapitali muredus vaatab vastu igast nurgast. Kooseluseadus võeti küll vastu, kuid selle rakendusakti algatamiseks enam poolthääli ei jagu. Jah, see-eest sai 53 toetusallkirja eelnõu, mille alusel moodustab parlament probleemkomisjoni ühiskonnas levinud soolise võrdõiguslikkuse probleemide läbitöötamiseks. Mis saab olla selle vastu, kui sooline palgalõhe ometi kord näitaks vähenemismärke ja saaksime Euroopa sügavaima palgalõhega riigi tiitlist lahti. Ometi on raske hoomata, mida riigikogu komisjon siin ära teha saab, kui sihikut ei seata just avalikule sektorile. Tjah, kui ulatuslikus riigiaparaadis ja kohalikes omavalitsustes oleksid naiste-meeste palgad võrdsed, või teeniksid naised koguni enam, peaks see ju üldpilti märkimisväärselt mõjutama.

Teatavasti on lubatud avalikku sektorit kärpida. Miks mitte koos sellega üle vaadata, kuis on lood palgalõhega? Kuigi järjest rohkem kõlapinda leiab mõte, et mureks pole mitte niivõrd riigiaparaadi suurus, vaid probleemne on pigem selle tegutsemisviis – vorbitavaid eelnõusid on saanud lihtsalt liiga palju. Tehke vähem, aga paremini, ja andke selgeid sõnumeid.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht