Sellest saab meie suvi

TAMBET KAUGEMA

Kui võtta lahti ilmselt kõige põhjalikum suvelavastuste nimekiri Eesti Teatri Agentuuri veebilehel (www.teater.ee), selgub, et praeguse seisuga mängitakse suvel Eesti eri paigus vähemalt 69 lavastust, millest 37 on uuslavastused ehk laval esimest suve. Peale selle rikastavad teatripilti vähemalt üheksa festivali, mis vähem või rohkem seotud teatriga, sealhulgas üks kaalukamaid, eile alanud visuaalteatrifestival „NuQ Treff“. Kuivõrd praegu on käsil alles maikuu eelviimane nädal, siis võin mürki võtta, et see nimekiri täieneb tublisti: mullu suvel kiskus suvelavastuste hulk lõpuks 80 kanti, millest uuslavastusi oli üle poolesaja, ning ei ole mingit põhjust arvata, et sel suvel pääseb teatripublik kergema vaevaga.

Ma ei tea, et minu suguvõsas oleks olnud nõidu, teadmamehi ja muid Pendli-Endleid, mistõttu ei tasu imestada, et ennustamine kisub mul enamasti rappa. Tihtipeale on nii, et sirvid teatrite suveplaane, paned näpu peale mõnele lavastusele, mis äratab alusmaterjali, lavastaja, mõne näitleja või etendamispaiga tõttu teistest rohkem huvi, aga kui suvel vaatamiseks läheb, saab ruttu selgeks, et huvitavad üllatused ootasid hoopis mõne teise põõsa või metsatuka taga. Seetõttu ei tasu mu kirjatükis nimetatud suvelavastusi võtta soovitusena. Toon siin esile vaid mõned teemad, mis võiksid seekordset teatrisuve iseloomustada.

Kindlasti jätab algavale suvele jälje asjaolu, et mais tähistati Johann Voldemar Jannseni 200. sünniaastapäeva ja suvel täitub 150 aastat esimesest laulu­peost. Robinal tuleb lavastusi, mis on nende kahe sündmusega ühe või teise kandi pealt seotud. 16. mail esietendus Tartu Maarja kirikus „Jannseni juubel ehk August Wiera tuleb Tartusse“ (autor-lavastaja Loone Ots). Juuni esimesel poolel jõuab aga natuke rohkem kui nädala jooksul lavale koguni neli neil teemadel lavastust: Pärnus Koidula muuseumi aias „Ihu paradiis. Suurte sündmuste eelõhtu“ (autorid Loone Ots ja Kaili Viidas, lavastaja Kaili Viidas), Tartu Uues teatris „Emajõe ööbikud“ (helilooja Alo Põldmäe, libretistid Rein Veidemann ja Leelo Tungal, lavastaja Ivar Põllu), Tartus Raadi orus „Pidu tuli“ (autor Loone Ots, lavastaja Karl Laumets) ning Tallinnas Noblessneri sadamalinnakus „Hakkame, mehed, minema“ (autor Andra Teede, lavastaja Veiko Tubin). Kui neile lisada juuni algul Otepää linnamäel esietenduv „Taevas, muld ja tulevik“ (autor Erki Aule, lavastaja Peep Maasik), kus räägitakse Eesti lipu 135aastasest ajaloost, siis tuleb aja- ja kultuuriloolist teatrit seekord palju. Rahvuse ja riigi mõtestamisainesena on see kahtlemata hea, ent teatris toimib pahatihti seaduspära, et igasugusteks tähtpäevadeks tehtavad lavastused kipuvad jääma kammitsetuks ja puiseks. Loodetavasti seekord nii ei lähe.

On see nüüd „Tõe ja õiguse“ filmi järellainetus või kuulubki A. H. Tammsaare tõesti igasse suvesse nagu suhkur kohvisse, kuid klassiku seljas ratsutatakse seegi kord. Nagu sai öeldud, olen ennustamises nõrk, ent julgen siiski arvata, et algava teatrisuve üheks põnevamaks lavastuseks võib kujuneda baškiiri lavastaja, Kuldse Maski laureaadi Airat Abušahmanovi „Juudit“, mille R.A.A.A.M toob juunis välja Tallinna Püha Katariina kirikus. Esimest hooaega lõpetav Paide teater on oma esimese suvelavastuse materjaliks valinud samuti A. H. Tammsaare teksti, juulis esietendub Vargamäel „Eesti jumalad“ (lavastaja Jan Teevet). Ja siis veel üks poolik A. H. Tammsaare: Lutsu teater toob juunis Põlvamaal välja lavastuse „Siin me oleme, tõde ja õigus“, kus Aidi Vallik on miksinud A. H. Tammsaare ja Juhan Smuuli loomingut (lavastaja Siim Maaten).

Sellised rõhuasetused siis sel suvel. Eks kõik teatritegijad looda, et sellest saab just nende suvi, kuid suvelavastuste nimekirja sirvides kohtab kahetsusväärselt vähe seda, mis võiks täita teatrivaatajate südamed ootusärevusega ja üllatada millegi uudsega. Nagu mitmel suvel ennegi, kipub vist villa väheks jääma.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht