?SOTSIA 2005? 6. ? 8. IV

Jürgen Rooste, korraldaja

 

  Pirjetta Brander. kaugarmastus. Akvarell. 2004.

?Sotsia? on transformeerunud. See pole enam Tallinna (peamiselt TPÜ) üliõpilaste kirjanduspidu, mida sel esimesel korral 2001. aastal vahest kõige rohkem meenutas. Tollal manifesteerisime me sotsialismi ja sotsiaalsust. Peamiselt kirjanduses. Edasi tuli palju muudki: kassetipõlvkondlaste lugemine peda aulas, TNT! Ja Tartu NAKi jalgpallimat?, Walesi esipoeetide ja eesti folkmuusikute esinemine Ku-Ku klubis jpm. Korraldamise raskuspunkt on tasapisi kandunud Eesti Kirjanduse Seltsi Tallinna liikmeile.

Tänavu pidi motoks olema ?Noor ja vihane?. Ometi sai tähtsamaks miski muu, noorus ja viha on üksnes boonus. Nimelt avastasin kunagi nüüdseks Lätti tagasi kolinud Guntars Godiņ?iga juttu ajades, et Eestist on peaaegu kadunud läti keele õpe. Ja mõtleme me lätlastest, mis me mõtleme, aga kultuuriliselt ? aastasadu kestnud vägistamise tagajärjel ka geneetiliselt ? oleme väga sarnased rahvad, kel seetõttu sageli vaja üht köit tõmmata: ainult nii võib väikestel vedada. Aga võta näpust, mida siin üldse rääkida, kui me peame rääkima kas vene või inglise keeles. Et lähedased rahvad saavad normaalselt suhelda ainult siis, kui uued generatsioonid järjest teise kultuuri ja keele vastu huvi tunnevad, on igale tondilegi selge.

Lisaks tekkis korraldajail tunne, et kultuurisilla üritusi, siduvaid projekte on liialt väheks jäänud. Nii sai seks korraks üks käivitatud: tänu Soome Instituudile tulid punti ka soomlased, noored vihased luuletajad Saila Susiluoto, Sanna Karlström ja Joni Pyysalo. Ning Tallinna Kunstihoone tõi Linnagaleriisse pungi/feministliku taustaga Pirjetta Branderi näituse ?Põrgu ja teised jutud?. Nõnda astuvad Soome-Eesti-Läti või Läti-Eesti-Soome ühisel luulelugemisel üles noored, teravad autorid kõigilt kolmelt maalt, lätlastest nende noored tipud Karlis Veerdiņ? ja Aivars Eipurs ning liivlane Valt Ern?treit (muidugi kehastunud kultuurisild Guntars Godiņs ise ka). Eestlastest saab näha fs-i, Jan Kausi, Contrat.

Järgmisel kolmapäeval EKLi musta laega saalis üles astuvad räpp-luuletajad G-Enka, Tommyboy, Kozy, Põhjamaade Hirm jt toovad aga eesti luule hetke ühe põnevama arengusuuna akadeemilisemasse keskkonda, kirjandusõhtute publiku ette ? loodetavasti värskendav kohtumine. Seegi ju omamoodi sillaloomine?

Järgmise ?Sotsia? kohta ei oska veel ühtki vekslit välja anda, kindlasti räägib see millestki muust kui senised. Kindlasti sellest, et kirjandus on ühiskonnas tähtis, tal on midagi öelda. See on meie siiras usk. Aga kultuurisilla-üritused, eesti-läti-soome poeetide põkkumised, hakkavad loodetavasti sagedamini toimuma, ehk järeldub eraalgatuslikust üritusest mõni poliitiline otsus. Lootus on lollide lohutus.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht