Tallinna XXII Rahvusvaheline Orelifestival

Andres Uibo

Piia ruber 1. – 10. augustini peetakse järjekordne, juba XXII orelimuusika festival. Üle paljude aastate ei ole tänavune muusikapidu seotud mingi tähtpäeva või heliloojaga. Teemaks on seekord orel ja oreliga seonduv, muusika eri ajastutest tunnustatud ja teatud interpreetide esituses kümnest erineva kultuuritaustaga riigist: Inglismaalt, USAst, Itaaliast, Monacost, Venemaalt, Prantsusmaalt jt maadelt.

Eraldi tahan välja tuua Arvo Pärdi autorikontserdi Tartus, Pärnus ja Tallinnas Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja ühe hinnatuma inglise orelikunstniku Christopher Bowers-Broadbenti kaastegevusel ning Paul Hillieri dirigeerimisel. Teenitult on just neid peetud maailmas Arvo Pärdi loomingu parimateks interpreetideks, mida kajastab ka 2007. aastal võidetud Grammy auhind heliplaadi „Da pacem” eest. Ettekandele tulevad seekord nii tuntumad teosed „Da pacem’i” kavast kui ka uuemad lood, värskeim teos on „Morning Star”, mis kõlab Eestis esmakordselt.

Tänavune orelimuusikapidu on koondatud kolme Eesti linna: Tallinnasse, Tartusse ja Pärnusse. Kontsertidele sekundeerib esmakordselt festivali ajaloos kolm oreleid tutvustavat reisi Saaremaale Valjala kirikusse, Ida-Virumaale Iisakusse, ning Lõuna-Eestisse Valga linna. Eestimaa on rikas orelimeistrite ajalooliste orelite poolest. Siin kohtame selliste meistrite nagu Ladegast, Voit & Söhne, Walcker, Sauer, Kessler, Müllverstedt ja paljude teise suurepäraseid oreleid. Avastagem siis enda jaoks need väärtused ja nautigem orelite kaunist ja iseomast kõla.

Ühegi teise instrumendi kohta ei öelda, et „klaver või viiul mängib”. Neid pille mängitakse. Küll aga ütleme orelimängu kohta, kui kuuleme kirikust mööda minnes orelihelisid: OREL MÄNGIB!

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht