Teod

 

Enn Soosaar, osalesite oktoobri keskel Varssavis üritusel The Bilderberg Meetings. Kes või mis on Bilderberg?

Bilderberg on hotell Hollandis, kuhu 1954 kogunesid nn juhtivad kodanikud (leading citizens) Põhja-Ameerikast ja Lääne-Euroopast, et omavahel informaalses õhkkonnas arutada põletavaid rahvusvahelisi päevaprobleeme, eriti transatlantilisi suhteid. Tänavu toimus see 53. korda. Koos käivad: (a) tegevad ning endised tipp-poliitikud, (b) suurettevõtete, pankade, uurimisasutuste presidendid ning direktorid ja (c) avaliku arvamuse kujundajad ülikoolidest, mõttetankidest, meediast. Kehtib Chatman House Rule, mis näeb ette konfidentsiaalsust, keelab osavõtnute tsiteerimise ning nimedele viitamise, kuid lubab kuuldut  hiljem kasutada.

Mida seal tegite?

Esimese päeval toimus pidulik õhtusöök, kus peakõnelejaks ja küsimustele vastajaks oli Poola peaminister. Teisel päeval arutati ELi laienemise mõju transatlantilistele suhetele ja ELi konkurentsivõimele. Mõttevahetustel võisid kõik arvamust avaldada või vastastikku küsimusi esitada. Enamiku huvi keskendus majandusnäitajatele ja oletatavatele trendidele. Mina juhtisin tähelepanu inimfaktorile ja võimalikele raskustele laienenud liidus langetada pädevaid otsuseid. Arutluste tase (peale paari sõnavõtja) oli mõtet virgutavalt kõrge. Kuid teisalt ? pärle seal ei puistatud. Ühist arvamust ei kujundatud. Igaühe asi on, mida ta kõrva taha pani ja mida sellest laseb edaspidi oma tegevust või kirjutisi mõjutama.

Kuidas Bilderbergi kohtumisele sattusite?

Sain suvel kutse. Kusjuures ma ei tea, kes mind soovitas. Oletada võin, et ettepanek tuli kelleltki, kes on mingil määral kursis minu välispoliitiliste arutluste ja spekulatsioonidega. Eestist oli meid kaks: Tõnu Karu ja mina. Esindatud oli 20 riiki 38 osavõtjaga. Kedagi ei olnud Lätist ja Leedust, kuigi mõlemast oli kutsutud kaks tipp-poliitikut. Kohale polnud tulnud ka kumbki endine peaminister, keda Eestist oodati. Baltlastel on nähtavasti ikka veel raske mõista, et uksi, mille vahele varvast torkamata ?sind pole olemas?, on Läänes palju ning erinevaid.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht