Üks roll

OTT KARULIN

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Muidugi mäletan ma 1988. aasta Calgary olümpiamänge ja kuidas Allar Levandi toona kahevõistluses pronksmedali võitis (ja loomulikult on sama eredalt meeles ka kahevõistluse meeskonna napp neljas koht 1994. aastal Lillehammeris). Sellest, et aasta eest oli Ameerika kaugel raudse eesriide taga üle elanud börsikrahhi, polnud mul aga õrna aimugi. Kuidas saigi minusugune pätakas teada, mis asi see börs või ka raudne eesriie on.

Arturo Di Modica loodud Wall Streeti ründava härja skulptuuri („Charging Bull“), mis püstitati 1989. aastal kommentaarina nimetatud krahhini viinud liigsele finantsoptimismile ja kasumiahnusele ja millest sai üsna kiiresti turistide lemmik ja börsitänava sümbol, teavad aga ilmselt needki, kes Manhattanile pole sattunud.

Vähesed teavad aga, et see 3200 kilo kaaluv, peaaegu kolm ja pool meetrit kõrge ja ligi viis meetrit pikk pronkshärg on geriljakunsti näide ja seisab oma kohal varsti kolmkümmend aastat ajutise loa alusel. Seda uskumatumana tundub Modica pahameel ja plaan anda kohtusse linnavalitsus, kes lubas märtsis naistepäeva eelõhtul härja teele ette seada Kristen Visbali kartmatu tüdruku skulptuuri („Fearless Girl“). Kindlalt kahe jalaga maas seisva latiinotüdruku kujutis, käed puusas ja lõug üles tõstetud, on oma mõõtudelt härja kõrval lausa pisike (vaid 130 cm kõrge), aga sobib just seetõttu demonstreerima soolise võrdõiguslikkuse hetkeseisu. Kuju jalamil on kiri „Naiste juhtimise all maailm muutub!“ („Know the power of women in leadership. SHE makes a difference“).

Oma jõudu muuta maailma on viimasel ajal näidanud ka kaks Eesti tüdrukut, kelle sünnini jäi ründava härja püstitamise ajal vastavalt kuus ja kolmteist aastat. „Mulle meeldib võistelda ja võidelda,“ tõdes tennisist Anett Kontaveit pärast seda, kui oli alistanud Rooma WTA turniiri teises ringis maailma esireketi Angelique Kerberi. Kontaveit lisas: „Ma olen väga võiduhimuline kõiges, mida teen. Polegi oluline, milles, aga mulle meeldib võita. Seepärast kipun ma ka kõike võistluseks muutma“ (Ubitennis.net 18. V). Vabastiilisuusataja Kelly Sildaru aga võttis mõne aja eest vastu Euroopa olümpiakomitee välja antava Piotr Nurowski nimelise Euroopa parima noore talisportlase auhinna. Aegade noorim X-mängude võitja ta juba on ja kuidas see saakski teisiti olla, kui tema trikipauna kuulub mitu sellist, millega võiks rinda pista ka meessuusatajatega.

Tore, kui ajad ja tähendused muutuvad!

Kõik muidugi nii ei arva. Mai alguses jõudis meediasse murdmaasuusatajate pahameel suusaliidu juhtimise pärast: „Eesti suurima talispordialana on murdmaasuusatamine suusaliidusiseselt muutumas kiirel sammul marginaalseks, ajalukku vajuvaks spordialaks“ (Delfi 11. V). Eks suurest uskumisest Andrus Veerpalusse ja viimastest murdmaasuusatamise koondise MMi või OMi medalitest on tõesti juba mitu aastat möödas ja võib-olla tuli Haanja härgadele tõepoolest üllatusena, et muud talialad nii ruttu marginaalsest positsioonist välja murravad (näe, ei saanudki Wall Streeti ründaja kombel 28 aastat uhkes üksinduses olla), aga kuidas see ütlus pinnust ja palgist kõlaski … „On siililegi selge, et murdmaasuusatamises toimuv aastatepikkuseks veninud kaklus (vahet pole, kas meedia kaasamisel või ilma) mõjub niikuinii laastavalt kõikidele suusaliidu aladele, pidurdab vägevalt koostöövõimalusi ja alade arengut pikemas perspektiivis ning sellega tõmbab murdmaasuusatamise pool eelkõige endale vee peale,“ ütleb lumelaua ja vabastiilisuusatamise alajuht Kerstin Kotkas (Õhtuleht 22. V).

Muutunud olukorraga pole rahul ka kunstnik Alex Gardega, kes pani sel nädalal kartmatu tüdruku kõrvale püsti kuseva koera skulptuuri („Pissing Pug“) – kutsu jalg on muidugi tõstetud neiu poole. Vaid kolmeks tunniks seda nalja jaguski, aga vähemalt on pilatud (Gardegat häirivat see, et tüdruku skulptuuri maksis kinni investeerimisfirma reklaamimaks oma indeksfondi, mis koosneb ettevõtetest, mille juhtkonnas on suur naiste osakaal ja mille lühendiks ongi SHE). Kunsti (või ka spordi) ja raha suhet kõrvale jättes peab vaid tõdema, et mehiseid jalatõstjaid leidub alati, nagu ka kartmatuid tüdrukuid.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht