Üks roll

OTT KARULIN

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kas mäletate veel kümne aasta tagust ERRi ja TV3 kohtuvaidlust, mis lahvatas pärast seda, kui viimane tahtis lasta eetrisse telesarja „Kõige suurem sõber“ paroodia „Täna õhtul Leo Põld“? Seal pidid tegutsema kunagisest lastesaatest tuntud tegelased, „kes on totaalselt alla käinud, kellest on elu hammasrattad üle ja läbi sõitnud“ (Õhtuleht 21. IV 2011). Neli aastat kestnud vaidlus päädis toona poolte kokkuleppega: TV3 maksab rahvusringhäälingule litsentsitasu ja ERR lubab TV3-l sarja kahe aasta jooksul edastada.

Selle nädala paroodiahaamer tabas aga Jänku-Jussi. Kairi Oja: „Hiljaaegu märkasin, et minu 10aastane poeg on hakanud minu poole pöörduma senisest selgelt veidramate küsimustega … Olgu öeldud, et jutt oli kaunis räige sisuga väljenditest ning kogu temaatika võiks kokku võtta väljendiga hardcore pornograafia … Teiste seas on YouTube’i vahendusel leitavad niisugused lustakad lood nagu „Jänku-Juss läheb litsimajja“, „Jänku-Juss sooritab enesetapu“ ja „Jänku-Juss saab gerpese“, kus õpetatakse igasuguseid põnevaid asju, sealhulgas on asjalikke viiteid zoofiilia­le“ (Postimees 15. VIII). Olgu öeldud, et selliseid klippe on videojagamisportaalis palju ja krehvtist kõnepruuki üksjagu.

Tõde on seegi, et ega eriti midagi ette võtta saa. Autoriõiguse seadus lubab muu hulgas „autori nõusolekuta ja autoritasu maksmiseta“ teost kasutada „karikatuuris, paroodias ja pastišis sel eesmärgil motiveeritud mahus“ (§ 19, p 7). Tõsi, seaduse järgi peaks paroodiale lisama originaalteose autori nime, aga ma miskipärast kahtlen, kas see Jänku-Jussi loojatele heameelt teeb. Janika Leoste, üks Jänku-Jussi loojatest, ongi nentinud: „YouTube’iga kaklemine antud teemal on täiesti lootusetu üritus“, sest video mahavõtmiseks nõutakse „kohtudokumente, aga meie jaoks on kohtuasjade algatamine selliste asjade suhtes liiga kallis“ (Delfi 15. VIII). Sama abitu on ka politsei- ja piirivalveameti veebikonstaabel Maarja Punak: „Sain raporteid tehes viidata lastele sobimatule sisule. Tol korral oli tulemuseks see, et üks video sai peale 18+ märgistuse, mis tähendab, et neid ei näe siis, kui kasutaja ei ole sisse loginud või on noorem kui 18 aastat. Teine video aga sai märgistuse YTP ehk siis YouTube Poop, mis tähendab põhimõtteliselt, et video kuulub rumala, sündsusetu nalja kategooriasse“ (Delfi 15. VIII). Nii ei jäägi üle muud kui järjekindlalt seesugused videod sobimatuks märkida ja loota, et kui samamoodi käitub piisavalt inimesi, võtab YouTube’i algoritm midagi ette.

On muidugi ka teistsuguseid lähenemisviise. Kui Matt Furie lõi 2005. aastal joonistegelase konn Pepe, kellest sai üsna kiiresti maailma üks populaarsematest meemidest, ei osanud ta ilmselt uneski näha, et kümme aastat hiljem, kui tema koomiks „Boy’s Club“ ehk „Poiste klubi“ oli juba ilmumise lõpetanud, kaaperdab tema loomingu Donald Trumpi kampaaniameeskond ning konn Pepest saab paremäärmuslaste vapiloom. Alguse sai see sellest, kui Trump jagas 2015. aasta oktoobris Twitteris joonistust endast konn Pepena (kriitilise meemi enese kasuks töölepanemine on vaieldamatult nutikas samm). Augustis 2016 pidas aga Hillary Clinton kõne, kus mõistis hukka paremäärmusluse, kuid teda segasid kuulajad, kes hüüdsid „Pepe!“. Nii oli meem lõplikult Trumpi meeskonna teenistusse rakendatud.

Konn Pepe autor on sellest ajast saadik püüdnud oma loomingut tagasi ja paremäärmuslikust liikumisest lahti saada. Selle aasta mais teataski ta, et on otsustanud Pepe ära tappa ning avaldas tasuta koomiksi päeval, mida peetakse igal aastal mai esimesel laupäeval ja kus suured koomiksifirmad tasuta oma raamatuid jagavad, pildiseeria, kus peal avatud kirstus lamav Pepe ja teda ära saatma tulnud sõbrad.

Jänku-Jussi loojatele ma armastatud tegelase hukkamist siiski ei soovita, sest ka konn Pepe on vaatamata oma ametlikule surmale endiselt vägagi populaarne ja jätkab oma tähelendu alt-right-liikumise esindusnäona. Muu hulgas tuli sel kuul USAs müügile lasteraamat „The Adventures of Pepe and Pede“ ehk „Pepe ja Pede seiklused“, mille peategelased konn Pepe ja sajajalgne Pede (inglise keeles on sajajalgne centipede ja just sellest on tuletatud ka tegelase nimi, sest nii kutsuvad end ka Trumpi fännid) on õnnelikud, kuna pärast kaheksat aastat halba juhtimist on farmil uus boss, kes lubab nende talu jälle võimsaks teha (Vice 15. VIII).

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht