Üks roll

LEA LARIN

Kui valimised kätte jõudsid, olid rollid juba jagatud

Reformierakond tõmbas selga spordisärgid ja teatas, et on „Tugev meeskond“. Mismoodi see valijatele peaks märku andma, kuidas kohalikud küsimused kavatsetakse lahendada, jääb selgusetuks, kuna siiani pole asju ju staadionidel peetavate matšide käigus otsustatud. Ja üleüldse, millist spordiala see 8-liikmeline meeskond harrastab?

IRLi „Isamaaline jõud kogu Eestis“ eelmisest väga ei erine, piltidel poseeriv erakonna esimees Helir-Valdor Seeder ilmselt üksinda kogu Eestile isamaalist jõudu anda ei suuda, sestap püüti pealinnas valijaid lokaalsemate vahenditega mõjutada. Paraku mõjus kampaania „Hr Aeg. Kahjuritõrje. Tõhus vahend korruptsiooni vastu“ kunagise Eerik-Niiles Krossi Tallinna-kampaania halenaljaka paroodiana. Ajalugu kordus farsina.

Sotside „Õige pööre“ tekitab hämmingut. Kas tõesti otsustati oktoobri­revolutsiooni 100. aastapäevale viidata? Lisatud selgitusest saab teada, et „meie poliitika tuumaks on arusaam, et Eestis on igaüks oluline“ jne. Nõus, aga teate, öelge siis parem välja, et igaüks on oluline, selle asemel, et mingi arusaamatu pöördega või lausa ärapööramisega ähvardada!

EKRE püromaanlik „Anname tuld“ ja seni ilmutatud armastus tõrvikurongkäikude vastu peaks iga pritsimehe valvsaks tegema. „10 käsku“ ei jäta aga ruumi kahtlusteks, et härra Helme on otsekui Mooses Siinai mäelt käsulaudadega laskunud. Arenguruumi ju veel on, ehk võtta järgmistel valimistel juba jumalikum roll? Kui ainult maarahvas nii usuleige poleks.

Keskerakonna „Teised lubavad, meie teeme“, tundub eelneva taustal täiesti mõistlik. Jääb vaid loota, et selle all ei peeta silmas mitte teiste erakondade lubaduste teoks tegemist, vaid et erakonnal endal on ka ikka valijatele mõned lubadused varutud, mida usinalt täitma asuda.

Vabaerakonna loosungiks on „Vaba värk – jah vabadele omavalitsustele, ei kohalike kogukondade parteistamisele“. Erakonna peamiseks sõnumiks on seega tõik, et kohalikel valimistel osaletakse valimisliitude koosseisus. Vabalt võib jätta valijatega suhtlemata ning jääda enesekeskseks. Peibutuspartide ja kahe tooli sõnumid on ju õiged ja head, aga kuidas te seda saavutada kavatsete?

Millise rolli võtavad valimisliidud, näeme peagi, kuid kindlasti ei jää need Eestimaa valimiste püünel mingiteks nõrgukesteks kõrvalosatäitjateks, vaid tõusevad nii mõnelgi pool staari rolli.

Tugev meeskond, isamaaline jõud, õige pööre, anname tuld, meie teeme, vaba värk. Kampaaniameistrid püüavad näidata poliitikuid mehiste ja tugevate otsustajatena. Juba Edgari poksikinnastest peale on just musklile, spordile, võidumehe imagole rõhutud. Kõige madalamatele instinktidele mängides oleks kohaliku kogukonna peamiseks rolliks justkui võiduka sportlase edust joobunud fännina staadionil kaasa plaksutada.

Miks mitte esineda aruka, asjatundliku ja hoolivana? Keskenduda välireklaamide kõikelubavuse ja seintele sodimise asemel sisulistele küsimustele, mitte eksitada valijaid lubadustega lahendada kohalike omavalitsuste võimupiiridest väljapoole jäävaid küsimusi. Julgeda võtta vastutus.

Seda enam, et seekordsed valimised tulevad teisiti. Enne haldusreformi oli Eestis kokku 213 omavalitsusüksust, 30 linna ja 183 valda, mis jagunesid 15 maakonna vahel. Praeguse seisuga jääb alles 79 kohalikku omavalitsust: 15 linna ja 64 valda. Maavalitsused kaovad. Ning sellega seoses on lisaks kohalikele olulistele küsimustele õhus rippumas veel mõned tähtsad küsimused, mis alles vajavad lahendamist.

Vajalike seadusandlike muudatuste õigeaegse valmimise eest on võimalus vastutada kõigil parlamendierakondadel, et ei korduks senine muster, kus suure rutuga ja piltlikult öeldes juba küünaldes särava jõulupuu valgusel saavad lõpuks kinnitatud muudatused, mis peavad 1. jaanuarist jõustuma ja puudutavad paljusid inimesi. Et ei läheks nii nagu SKAISiga, kus süsteemi valmimise torpedeeris suutmatus teha koostööd, organisatsioon A ei suutnud tagada rahastamist, organisatsioonis B aga toimus senise meeskonna (laiali)pillutamise mäng. Miljonid eurod lendasid tuulde, vajalikud e-teenused ei valminud. Vastutuse võtmise asemel lendasid vastastikused süüdistused.

Kes siis ikkagi vastutab ning kui juba vastutab, siis milles see väljendub?

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht