Üks roll

OTT KARULIN

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tähelepanu, printsid! Valmis olla! Läks! Aeg on kõrtsilaua tagant tõusta ja minna sõnadelt üle tegudele, sest printsess tuleb äratada.

Eelmisel nädalal pakkus (ühis)meedias palju lõbu ühe ema palve oma lapse kooli juhtkonnale, et lugemikust eemaldataks „Uinuva kaunitari“ muinasjutt, sest stseen, kus prints suudleb sajaks aastaks unne suikunud printsessi, õhutavat vääritult käituma. Eks igaüks tea paremini, kui tundlik on tema moraalikompassi osuti selles küsimuses. Nagu on kirjutanud Liisa Pakosta, on selles muinasloos aga lausa mitu võimalikku diskrimineerimisjuhtumit: näiteks vana haldja peokutsest ilmajätmine kui ealine diskrimineerimine ja õigust eneseteostusele piirav kuninga keeld kedervarrega kedrata, kuid temagi tõdeb, et surma mõistetud kaunitari elupäästmiseks on suudlus ainuvõimalik vahend ja seega võrreldav kunstliku hingamise tegemisega (Eesti Ekspress 29. XI).

Seega võivad end rahulikult tunda ka need printsid, kes 2019. aastal toimuvatele riigikogu valimistele mõeldes ühe ja teise kaunitari juures kosjas käivad – lootusega, et ehk sünnib uus erakond. Selles, et midagi sünnib, tunduvad väga paljud üsna kindlad olevat, aga lahku läheb arvamus selles osas, kas kokkulepet kinnitavat suudlust on oodata poliitilise skaala paremal või vasakul poolel.

Kõige tõenäolisema printsina nähakse seni veel nime ja näota Eesti oma Emmanuel Macroni koopiat (piisavalt karismaatilise käilakuju puudumisest võibki saada peamine takistus), sest nimetatu erakonna En Marche!-i esindaja olevat juba kontakteerunud kaasamõtlejatega muu hulgas Eestist (Eesti Päevaleht 24. XI). „Olen veendunud, et kui leiduks tugev ja julge eestvedajate meeskond, teeks Eesti En Marche! päris kindlasti arvestatava tulemuse juba neil riigikogu valimistel,“ ütles Raimond Kaljulaid (Eesti Päevaleht 26. XI). Suhtekorraldaja ja poliitikavaatleja Andreas Kaju hinnangul on aga Kaljulaiu avalduse motivatsioon ilmne: „See jutt tuleneb tema ja Keskerakonna nägemusest, et selline konkurent Reformierakonnale oleks järgmistel valimistel hea ja killustaks veelgi poliitikamaastiku paremserva, kus juba täna on neli erakonda, kui konservatiivid juurde võtta“ (Vikerraadio 27. XI). Toomas Sildami sõnul kõlavad aga ainuüksi ebamäärased jutud parempoolse erakonna lisandumisest „äratuskellana poliitradari pildi serva vajunud Vabaerakonnale ja ka IRLile, samuti sotsiaaldemokraatidele, kes võivad ilma jääda sallivuse ja avatuse eestkõneleja staatusest“ (ERR 27. XI). Sotside hirmu allikaks olevat seltskond „välismaal töötanud“ eestlasi, kelle eestkõnelejaks ajakirjanik Silver Tambur, kes ka tunnistab, et koos on käidud ning asju arutatud. Kuigi ta ise näeb kujunemas pigem mõttekoda, pole ka välistatud, et „seltskonna ülejäänud liikmed võiksid otsustada astuda sammu edasi ja asutada uue poliitilise jõu“ (Eesti Päevaleht 24. XI). Seega tundub, et Tambur on pigem printsi standin-statist kaamera­proovide ajal.

Uue erakonna loomisel näiksegi olevat kaks lähenemisviisi: kas alustada põhimõtetest ja siis see kõige sarmikam suudleja-prints valida või startida just nimelt printsiotsingutega. Ula peal printsidest nimetatakse kõige enam IRList lahkunud Margus Tsahknat ja Marko Mihkelsoni. Neist viimane on olnud – nagu printsile kohane – oma plaanide avamisel seni diplomaatiline: „Ma olen viimastel kuudel pidanud mitmeid väga põnevaid arutelusid erinevate elualade proffidega … See aitab ka mul paremini tajuda, milline samm oma edasises karjääris teha“ (Eesti Päeva­leht 24. XI).

Lõpuks võib aga juhtuda hoopiski nii, et tõde on muinasjutus. Nii, nagu maksis valusalt kätte vana haldja peokutseta jätmine „Uinuvas kaunitaris“, võivad ka eelnimetatud arutelusid pidavad ja maad kuulavad printsikandidaadid avastada, et tõeline prints, kes ka päriselt kaunitari suudlemiseni jõuab, on juba ammu uinunud kuningalossi jõudnud – ja et see loss ei asu üldsegi seal, kus see paikneb nende kainelt kalkuleeritud poliitkaardil. „Eesti praegune poliitika ei tegele piisavalt aina suureneva ühiskonnagrupi õiguste ja vajadustega … Tahame, et vanadus- ja töövõimetuspensionäridel ning erivajadustega inimestel oleks hääl ja võimalus kõige kõrgemal tasandil enda eest seista,“ teatas Eesti Pensionäride Liidu avaldatud reklaam, mis kutsub huvilisi end üles andma (Eesti Päevaleht 24. XI). Elame, näeme!

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht