Üks roll

LEA LARIN

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kuigi tundub, et Olümpia on pika ajaloo jooksul väsima ja värisema hakanud, parukas on viltu vajunud ja sitsid-satsid koidest puretud, ei ole enam seda hoogu ja elaani, seda suursugust ülevust, astub ta ikkagi vapralt lavale. Sedakorda Lõuna-Koreas, kus Sŏulis peeti 1988. aastal ka suvised olümpiamängud, mis tõid Eestile kaks kulda.

Kõik olümpiamängud on erilised, kuid mõni neist on veelgi erilisem. Olümpiamänge võõrustav Pyeong­Chang soovib, et nimes kasutaks suurt C-d vältimaks segiajamist Põhja-Korea pealinna Pyongyangiga. PyeongChang on väike linn (väikseim olümpialinn pärast Lillehammeri OMi 1994), mitte väga kaugel kahe Korea vahelisest demilitariseeritud tsoonist. Koread on olnud lahutatud juba 70 aastat ning nelja kilomeetri laiune mittemilitariseeritud riba kahe Korea piiril püsib.

Põhjapoolses totalitaarses paariariigis toimuvat katab raudne eesriie, kuid sel olümpial saab maailm oma silmaga põhjakorealasi kaeda, kuna diktaator Kim Jong-un teatas juba uusaastakõnes, et Põhja-Korea saadab sportlased PyeongChangi olümpiale ning jaanuaris kinnitas sedasama rahvusvaheline olümpiakomitee (ROK). Lõuna- ja Põhja-Korea sportlased marsivad avatseremoonial ühise delegatsioonina ühise lipu all. Kui armas! Võib vaid ette kujutada, kui dresseeritud ja instrueeritud, üdini ustavad ja valvsad on need olümpiale pääsenud vaesed sellid.

Kõrvale jääb sellest olümpiast aga sadade kaupa võidujanuseid (ja dopingut täispumbatud) Venemaa sportlasi, kelle valelikule karjäärile tõmbasid vee peale lekitaja Grigori Rodtšenkovi paljastused. Küll aga osaleb olümpial terve hord Põhjala astmaatikuid. Norra rahvusringhääling teatas, et PyeongChangi viiakse 6000 doosi astmaravimit ainuüksi delegatsiooni taustajõududele. Sportlased-astmaatikud hoolitsevad oma kottide pakkimise eest ise. Kahju kohe kõigist kannatajatest, ei lasta neil rahus haigevoodis lebada, ikka kupatatakse olümpiale.

Armas on ka mängude maskott, valge tiiger Soohorang, kes sümboliseerib Korea kultuuriruumis kaitsjat. Tegelikkuses vajab valge tiiger ise kaitset ja sestap vaatab maailma läbi trellide. Valge tiiger on Bengali tiigri vorm, valgena sünnib tiigripoeg siis, kui mõlemad vanemad kannavad pigmendipuudulikkuse retsessiivset geeni. Retsessiivne ehk mitteavalduv on valget karva tekitav geen ilmselt seetõttu, et looduses ei ole valge just suurem asi varjevärvus.

Valgete tiigrite arvukust hinnatakse mõnesajale ning enamik neist elab looma­aias, sest kuigi neid sünnib sagedusega üks kümnest tuhandest looduslikultki, püütakse haruldase värviga loomad enamasti kinni ja viiakse vangistusse. Loomaaias aga on valgete loomade sünd tõenäolisem kui looduses, kuna valgete tiigrite geene ja sugupuid uuritakse hoolikalt ja omavahelise ristamise abil sünnib neid järjest juurde. Kui tavalisel valgel tiigril on tumedad triibud, siis juba on saadud valgete õdede-vendade omavahelise ristamise tulemusel ka täiesti lumivalgeid triipudeta isendeid.

Valged tiigrid on hinnas, eriline loom on iga linna ja loomaaia magnetiks, mis garanteerib katkematu külastajate voo. Valgest tiigrist on saanud osa popkultuurist, harulduse nime kannavad bändid ja albumid, valge tiiger on tegelaskuju paljudes populaarsetes arvutimängudes ja temanimeline romaan on saanud Bookeri auhinna. Valgele tiigrile on turgu. Ikka veel on turgu ka ülemaailmsele spordipeole, vere, higi ja pisarate pilgarile, kus võitja võtab kõik ja vilkuvate ekraanide ette naelutatud auditooriumi emotsionaalne nälg saab vaigistust.

Stardiks on valmis nii sportlased kui ka tugitoolisportlased, taustajõududest rääkimata, et selle rahvusvahelise megameelelahutusprojekti, maailma suurima ärilis-poliitilise lavastuse järjekordset etendust nautida. Jagamisele läheb rekordarv medaleid, 15 ala peale 102.

Olümpia sügab ohates parukat, lööb seeliku tolmust puhtaks ning astub tudisevate jalgadega rambivalgusesse, taustaks kõlamas Ants Laidami ood „Sport, sport, sport minu hinges ja südames on“:*

sest sport sport sport minu hinges ja südames on / tahan olla tugev kiire ja vastupidav kõigile eeskujuks / et kõik aru saaksid kui tähtis on elus sport / et kõik imetleksid kui ma võidan ja kui ma kaotan / siis uskuge see oli juhus ma niikuinii kõigile ära panen

* https://www.youtube.com/watch?v=wQWauR8wZfs

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht