Üks roll

ELO KIIVET

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

„Lumi on muinasjutt, hei-hei, lumi on ime,“ räppisid oma ugrilikul moel Alo Mattiiseni laulu Lillehammeri olümpiamängude eel tollased kahevõistluse staarid Allar Levandi, Magnar Freimuth ja Ago Markvardt. Ei, siin ei hakata analüüsima eesti suusatajate saavutusi või otsima valemit medalikonkurentsi tagasi murdmiseks.

Hoopis lumi on Eestis viimastel aastatel nii haruldane külaline, et hääled aeti sisse ka ime(mis)masinale. Eesti ainust lumerongi, mis meenutavat kollast kartulikombaini, ei ole töötamas nähtud juba kolm talve ja kuigi lund ei ole nüüdki piisavalt, on töö tellitud ja tahab tegemist. Koidula jaama teemeister ei ole tööstiiliga rahul, aga lööb käega: „Kui seda tööd aastaid ei tehta, siis lähevad mehed rooste ja keegi ei oskagi enam. Las harjutavad.“ (Postimees 14. II) Lumi sobib seega nii muinasjuttu kui ka roostetõrjeks.

Aleksei Navalnõi nimi liigutab Venemaal mägesid. Kui täpne olla, siis ainult lumehangi, aga ka see on muljetavaldav supervõime. Nii saab Rõbkagate’i kõrval lugeda (Postimees 14. II), et taibukamad moskvalased on leidnud viisi, kuidas elu segavad lumehunnikud jalust ära saada – koristus­brigaadid jõudvat silmapilk kohale, kui hangele kirjutada opositsiooniliidri nimi.

Tõsi, laisemad siblivad hanges nime kustutamiseks ainult labidatega, aga kindlasti on ka see hea meelelahutus ja suurlinna aeglastele ametkondadele hea treening. Sellist rohujuuretasandi kommunaalteenuse arendust on kasutatud maailmas palju, nt asfaldiaukude ümber spreivärviga suguelundeid joonistades või lilli isutades. Aga tore, et liikumine on edasi kandunud külmemasse aega. Nii sekkub lumi poliitikasse ja osaleb presidendivalimistel.

Huvitav, kuidas võiks sellist reageerimisvõimet kohalike olude parandamiseks kasutada? „… on eestlane lumes nii uhke ja hää,“ rõõmustasid laulvad suusatajad, aga talvine teehooldus on tekitanud praegu hoopis palju pahameelt. Kummalisel kombel on rohkem kuulda autoomanike nurinat, et tähtsamaid maanteid puhastatakse liiga aeglaselt. Vaiksem hääl on aga jalakäijatel, kes peavad viimase moe järgi „puhastatud“ linnatänavatel soolaplögas sumpama (väike vihje: soola puistamine iseenesest ei tekita lume haihtumist, selleks tuleb lisatööd rakendada). Põhjamaad on sellisest keskkonnavaenulikust tegevusest loobunud ja lumi lükatakse teelt ära ilma soola külvamiseta. “… lükkame lumel ja tõukame jääl, hüppame siin ja liugleme seal,“ on refrään, mis saadab talvel veel paljusid jalgsi liiklejaid.

Kurjade keelte poolt lumehelbekeste kantsiks nimetatud Kalamaja on koondunud, et protestiks ehitada Kalamaja parki sada lumememme. Pahameele ajendiks olnud pargivaht lõhkunud laste ehitatud lumememmi, sest „muidu pissivat koerad memmedele peale“ (Õhtuleht 3. II). Muumitrolli­lugudest tuttava kurja Koduvanast pargi­vahi vastu külvas Nuusk­mõmmik hatifnatiseemneid, aga selle asemel töötavad lumememmed ilmselt sama hästi – materjal on kohe võtta ja lisaks saab sellele siduda sel aastal kohustusliku vabariigi juubelikingituse lehvi. Küll lumehelbekesed juba teavad, kuidas võimalikke solvumisi pehmendada.

Lumehelbekeste põlvkond, olgugi noor, on kasvanud suureks ja tugevaks, et võistelda medalite eest. Kui ainult uus tehnoloogia ööund ei segaks. Nii kogub üleilmset kuulsust värske kuldmedalist, 17aastane Red Gerard, kes võitis hoolimata sissemagamisest (sest oli kaua üleval ja vaatas sõbraga Netflixi) ja jope kaotamisest. Lisaks sai terve maailm teada, kuidas tema sõbrad ja pere rahustasid pühapäeva varahommikul närve rõkkava õllepurgitõstmisega, mida jagati Snapchatis. Gerardi rahulikku meelt aitas säilitada muu hulgas see, et talle pole olümpiamängud nii eriline sündmus kui 40aastaste põlvkonnale.

„Lumi on muinasjutt, hei-hei, lumi on libe,“ teavad suusa(hüppe)mehed. Seda tarkust jagub ka maanteeametisse, mille libeda tee kampaaniat on nii naeruvääristatud kui ka raharaiskamises süüdistatud. Selle aasta liiklusõnnetustes hukkunute ehmatavalt kurb statistika annab aga märku, et tegu pole ei pillamise ega enesestmõistetavusega. Lumi ei ole alati lõbus. Seega ettevaatust, lumehelbekesed teel!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht