Viinakatk

Tallinna linnavalitsus kinnitas korralduse eelnõu, millega peatatakse Tallinnas pühapäeviti alkohoolse joogi jaemüük pooleks aastaks märtsist 2015. Tallinna volikogu menetleb samaaegselt eelnõu, mis keelaks alkoholimüügi koolide lähiümbruses, tanklates ning alla 150 m² pinnaga kauplustes.

Linnavalitsuse eelnõu seletuskirjast: „Alkoholi liigtarvitamine on tõsine probleem”. Raske on mitte nõustuda. Kuid veelgi raskem on mõista, kuidas just need keelud alkoholi liigtarvitamisele lõpu teevad. Kõige hämaram tundub pühapäevane alkoholimüügikeeld. Mismoodi see piirab alkoholi liigtarvitamist? Nn pühapäevaseadused (ingl k blue laws) on kehtestatud ennekõike religioossetes riikides eesmärgiga keelustada religiooniga kokkusobimatu käitumine (abinõude hulka võib kuuluda ka alkoholitarvitamise keeld), kuid siiani on Eestis justkui riik ja kirik lahus olnud. Nüüd siis Tallinnas enam mitte? Munitsipaalkirik ja pühapäevane alkoholimüügikeeld tulgu, aamen. Veider tundub seegi, et pühapäevane kuiv seadus jõustub kohe pärast 2015. aasta riigikogu valimisi. Miks just siis?

Kes neist aktsioonidest võidab? Kindlasti hõõruvad taas käsi Tallinna lähiümbruse valdade poepidajad, sest egas see vein, mis pühapäeval voolata tahab, ometi pudelisse ei jää. Samuti võidavad suurte kaupluste omanikud, ketipoed, kuna pindalapiirangu tõttu kaotab alkoholiga kauplemise õiguse tervelt sada väiksemat poodi.

Ausalt öeldes ei saa enam arugi, mis toimub, täielik irratsionaalsus valdab kesk keelurahet. Kui eesmärgiks oli kõmu ja kõneainet tekitada, siis on eesmärk saavutatud, Facebooki vestlejatest vähemalt pool muust ei räägigi ning kindlasti jahvatavad veel ka meedia uudisteveskid mitmete piirangute teemadel päevi.

„Korralduse eelnõuga kehtestatakse elanikkonna huvides piirang ettevõtlusvabadusele kuni taotletava eesmärgi, st alkoholi liigtarbimise peatumise või vähenemise saavutamiseni” seisab linnavalitsuse eelnõu seletuskirjas. Huvitav, kuidas Tallinna linn alkoholi liigtarbimise vähenemist mõõta kavatseb? (Sest alkoholi liigtarbimise kadumist on raske uskuda.) Või ootab meid tulevikus valgetiivaline ingel, kes annab elektoraadi rõõmuhõisete saatel teada alkoholimüügi piirangute kaotamisest enne järgmisi valimisi.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht