Ardo Ran Varres

Foto Siim Vahur

Ardo-Ran Varres

Foto Siim Vahur

Ardo Ran Varres,
helilooja ja näitleja, muusikaline ja helikujundaja
1996. aastal tegin sõnateatris elu esimese muusikalise kujunduse. Valisin lavastajaga plaatidelt muusikapalu ja otsisin vajalikke diegeetilisi helisid, nt uksekell, autosignaal jms. Tol ajal olid teatrites tööl muusikaline kujundaja ja helitehnikud. Kui uuslavastusele sooviti tellida originaalmuusikat, kutsuti helilooja, kelle töö oli selgesti eristatav. Aeg läks edasi, arvuti abil oli järsku küllalt hõlbus tekitada helimaastikke ja originaalmuusikat. Noorema põlvkonna helitehnikud ei pidanud enam jootekolviga askeldama, selle asemel viisid nad end kurssi uuema audiotarkvara, pillimängu, helisalvestuse ja -montaažiga. Mõnel lisandus veel huvi komponeerimise ja elektronmuusika vastu. Ametid segunesid. Ühtäkki hakkasid kavalehtedel välja surema vanad head terminid „muusikaline kujundaja“ ja „helikujundaja“, mis asendati hägusama „helikunstnikuga“. Arusaadav, kavalehelt loeme ju, et lavastusel on ka kostüümi- ja valguskunstnik jt. Või tõlgitakse termineid inglise keelest tagasi? Sound designer ehk helidisainija ei kõla hästi, helikunstnik kõlab paremini!
Paraku on termin helikunst (sound art) juba ammu käibel, eesti keeles on sel mitu tähendust. Sound art on pigem kunstivool, mis asub muusika ja visuaalkunstide vahel. Kui lavastuses ei ole seda aspekti teadvustatud, siis on tõenäoliselt terminit kuritarvitatud.

On ka proosalisem põhjus, miks see ametinimetus mõjub kavalehel eksitavana: aastapreemia žürii liikmetel on väga keeruline mõistatada, kas nad peaksid kuulama kujundust või originaalmuusikat. Võib ju tunduda, et preemia statuut on aegunud. Küll aga ei ole aegunud looja seadusjärgne õigus autoritasule. Ja kui juba oma lugu EAÜsse kirja panna, siis miks mitte nimetada end (vanamoodsalt?) heliloojaks ehk originaalmuusika autoriks?
Pakun edaspidiseks veel põnevaid teatritöönimetusi: tegutsemiskunstnik (actor), suunamiskunstnik (director), lüürikakunstnik (lyrics), omandi­kunstnik (props), komponeerimis­kunstnik (composer) ja juhatamis­kunstnik (conductor).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht