Kurmo Konsa

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kurmo Konsa

Kurmo Konsa,
kõrgema kunstikooli Pallas professor

Mulle tundub, et ma olen keele kasutaja. Peamiselt mõtlen eesti keeles, järelikult olen monoglott. Vahel mõtlen ka mõnes teises keeles, aga hulga harvemini. Muidugi võib ka kõik olla teisiti ja meemiteooria pooldajate vaadete kohaselt kasutab keel hoopis mind, et ajada oma asju, mis peamiselt seotud levimisega.
Kasutajana peaksin teadma, milleks keelt on vaja, milleks on keel hea ehk siis miks ma seda üldse kasutan. Keel on inimese loodud ja kuulub kultuuri valdkonda. Keel on pidevas muutumises, eestlased räägivad väga erinevat eesti keelt ja väga paljud räägivad mitut keelt. Keel on kultuuriline nähtus ja kuigi keelevõime on n-ö ajju sisse kirjutatud, siis see, milline keel omandatakse, sõltub konkreetsest sotsiaalsest ja kultuurilisest keskkonnast.
Keele teke on inimliigi arengus olnud põhjapanev murrang, aga see ei tähenda, et keel on mõtlemisvahend. Tegemist on ikkagi inimliku vahendiga keskkonnamanipulatsioonideks, mis tagavad parema ellujäämise. On ju inimesele kõige tähtsam väliskeskkonna osa teised inimesed ja keel aitab nendega hakkama saada. Millist keelt kasutatakse, ei ole enam esmatähtis. Väga suur erinevus on ka inimeste vahel, kes kasutavad kirja, ja nende vahel, kes seda ei tee. Pärast keelt on arvud ja kiri ilmselt järgmine kommunikatsioonisüsteemide arenguaste. Mõelda suudavad ka need inimesed, kes ei kasuta tavapärast keelt, näiteks kurttummad. Kummatigi ei saa kõike keele abil väljendada. On asju, millest ei saa mõistlikult rääkida. Osa on sellised, mida saame väljendada muusika, kunsti või matemaatika abil. Need võimalused ei allu otseselt keele loogikale. See ei tähenda, et nende abil saaks kõike väljendada – igal süsteemil on jällegi talle omased piirangud. Matemaatika võib küll olla keelepiirangutest vaba, kuid ei ole vaba matemaatika piirangutest. Kasutades ükskõik millist väljendusvahendit, ei ole meil kunagi võimalik kirjeldada kõike. Ometi leitakse kõige selle väljendamiseks, mida inimene suudab välja mõelda, ka vastav keel või meetod, olgu siis matemaatilised võrrandid või tants.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht