Aken Lõuna-Eestisse

TRISTAN PRIIMÄGI

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Dokumentaalfilm „Tartu Video kroonikad“ (Tartu Video, Eesti 2017, 35 min). Režissöörid-stsenaristid Erkki Ergma, Lauri Hermann, operaator Arvo Mägi. Linastub 5. IX kinos Sõprus ja hiljem Kanal 2s.

Jaak Kilmi ja Kiur Aarma väidavad oma mängulises dokfilmis „Disko ja tuumasõda“ (2009), et raudse eesriide langemisel oli kõrgema poliittehnoloogia kõrval keskseks teguriks ka popkultuuri rakendamine propagandasõja vahendina. Tõepoolest imbus Hollywoodi filmide ja nende idabloki tõlgete abil kapitalistliku maailma sädelust siia efektiivsemalt kui mõnel muul moel. Käis kassi ja hiire mäng, kus režiim osutus sageli hoopis osaks probleemist, mitte lahendusest. Ka toonased parteigenossed tahtsid näha Bruce Willist ning mitmed legendaarsed vene pealelugejad alustasid oma karjääri just salajastel kompartei filmilinastustel, kus nad pidid tegema filmidele otsetõlke. Ilmselt just sellepärast ei võetud neid hiljem ka piraattegevuse pärast kinni, vaid võimud keskendusid pigem kassettide levitajate püüdmisele, sedagi mitte eriti entusiastlikult.

Filmide ühehäälne pealelugemine on idabloki lagunemise aja mütoloogia osa kõigis selle riikides. Rumeenia staar­tõlkija Irina Margareta Nistor, kes luges peale üle 3000 filmi, ütleb meelelahutuslikus dokis „Chuck Norris vs. kommunism“,* et talle pakkus erilist rahuldust režiimi ninapidi vedada. Vene pealelugejatest, kelle teosed levisid üle NSV Liidu, on kõige legendaarsemad ehk Leonid Volodarski (ehk nn ninahäälega mees) ja Andrei Gavrilov, kelle tõttu on vene keeles kasutusel lausa väljend „perevod Gavrilova“ ehk „Gavrilovi tõlge“. Nüüdseks tähistab see igasugust ühehäälselt pealelugemist, mille puhul on originaalkeel alt kuulda, olenemata sellest, kas selle on sisse lugenud Gavrilov või keegi teine.

Sellele rikkalikule mütoloogiale on lisandunud nüüd mikroskaalal täiendus selle kohta, kuidas levisid Hollywoodi filmid Lõuna-Eestis. Vastvalminud dokfilmi „Tartu Video kroonikad“ väitel oli Tartusse püstitatud videokino Thalia esimene sellelaadne NSV Liidus, kohalikest pealelugejatest, nagu Lauri Rõuk või Hannes Villemson, said aga (kohaliku kuulsusega) staarid, kelle häält tundsid absoluutselt kõik, aga nägupidi vaid vähesed.

Napilt 35minutine amatöördokk „Tartu Video kroonikad“ on selgelt tehtud fänni ja omaaegse subkultuuris osaleja positsioonilt. Mulle on alati meeldinud läbinisti efemeerse pop-prahi läbikaevamine, sest aeg moonutab kultuuritekstid ja -nähtused teinekord täiesti absurdsesse vormi. Senisest teadmis- ja kogemusepagasist lahti lastes peaks diskussiooni alustama tänapäeval üldse VHS-formaadi selgituse ja analüüsiga. XXI sajandil on ka äärmiselt keeruline mõista, et filmid lihtsalt ei ole kättesaadavad. (Aga telekas? Või internet?) Audiovisuaalse materjali liigkülluses ei suudeta enam ette kujutada selle defitsiiti. Tartu on audiovisuaalsesse sfääri suutnud ikka ja jälle pakkuda mingisugust kämpkvaliteeti, millel on oma lojaalne ja raevukas fänkond, kuna see eirab lihtsalt kõiki reegleid – olgu siinkohal ära mainitud kas või legendaarne Alo TV (kellelt pärineb ka mu lemmik, kunstiprojektile lähenev telesaade „Tartu maratoni finiš“, mis vältab kuus tundi, on filmitud statiivikaameraga ja ilma ühegi kommentaarita). Seetõttu oleks asjatu hakata nokkima „Tartu Video kroonikate“ visuaalse esteetika kallal, kuna see paigutub oma toore lähenemisega tegelikult ideaalselt kogu sellesse Tartu videomaailma.

„Diskos ja tuumasõjas“ on lause: „Hollywoodi filmid jõuavad Soome kaudu Eestisse, siit Leningradi ja sealt üle Nõukogudemaa.“ Kui Peeter I nimetas Peterburi aknaks Euroopasse, siis videomütoloogias võiks Tallinna nimetada aknaks Leningradi ja Tartut aknaks Lõuna-Eestisse, sest väidetavalt varustas Tartu videofilmidega kogu Eesti lõunapiirkondi. „Tartu Video kroonikad“ lubab meil sellest aknast korraks välja vaadata, rahuldab omaaegsete asjaosaliste nostalgiaihaluse ja poparheoloogide uudishimu veidrate filminähtuste vastu.

* „Chuck Norris vs. Communism“, Ilinca Calugareanu, 2015.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht