Barutot võib vaadata Talviku rändkinos

Tarmo Teder

Artur Talvik , filmiprodutsent ja MTÜ Külakino juhataja. Rändkino ehk Kass Arturi Külakino uus üksus hakkas mööda Eesti rahva- ja kultuurimaju näitama „poolenisti keelatud dokfilmi „Baruto – tõlkes kaduma läinud”, mille nägemine on võimalik ainult Külakino vahendusel”, nagu väidab teie pressiteade. Palun selgita Sirbi lugejale, mida tähendab „poolenisti keelatud”?  See tähendab seda, et ma ei tohi seda n-ö suurele avalikkusele näidata. Pole otsest keeldu, et ma ei tohi seda üldse näidata, aga on suusõnaline kokkulepe, et seda ei tohi suurtel ekraanidel ega televisioonis näidata ja ma ei taha seda kokkulepet rikkuda.  

Jaapani majas Vinnis oli suve hakul väike esilinastus, aga nüüd saab seda dokut näha ainult rändkinos. Kas võiksid natuke seda jaapanlastega sõlmitud suusõnalist kokkulepet ehk näitamise keeldu selgitada. Millest see tuleneb? Miks ei või seda filmi tavapärastel kinolinadel ega televisioonis näidata, kui Baruto vastu on suur avalik huvi,  ja mitte üksnes spordifännide hulgas?

Spordiüldsus ei peaks selle filmi vastu huvi tundma, sest see pole üldse spordifilm nagu sumo pole sportki, eks ole. „Baruto – tõlkes kaduma läinud” on ikka film kultuurihuviga inimeste jaoks. See on film kultuurikonfliktist, nii et selles mõttes pole seal spordiga nagu suurt pistmist. Aga tõlkes kaduma läinud olen mina ise ka natuke, sest läbirääkimistel, mida Baruto klubiomanikega pidasime, saime neilt  filmi näitamise loa n-ö piiratud tingimustes, mida me tõlgendame nii, et väiksele auditooriumile võib näidata.     

Tähendab, te pääsesite oma kaameraga  Baruto talli sisse ja nüüd ei saa seda kloostri või tallisisest elu näidata?

Ei, see ei ole nii. See on palju komplitseeritum, küsimus pole mitte niivõrd meis kuivõrd Baruto enda ja talliomanike suhetes. Baruto oli algselt, kui me filmivõtmist alustasime, teises tallis ja selle teise talli pealik, kes on ühtlasi Jaapanis päris tuntud estraadilaulja, oli meie suhtes väga sõbralik, lasi meil igal pool filmida ja kõik oli nagu väga hästi. Aga siis tuli Barutol  tallivahetus, mis on Jaapani sumos väga harukordne asi. Nad ei saa oma talle vahetada, nad ei saa ühest kohast teise minna, neil ei ole mänedžere, neid ei saa müüa jne. Nad on ühes kohas kinni elu lõpuni, ainuke võimalus on selline, et ühe talli treener hakkab oma uut talli tegema. Ja nii juhtus, aga seal uues tallis läks filmitegijate ja talliomanikuga suhteliselt kehvasti.     

Aga te pääsesite ka seal üht-teist võtma.

Jah, ja me oleme seda filmi ka nendele näidanud, nii et meil pole midagi varjata ja nad polegi meile ühtegi etteheidet teinud, et midagi on valesti filmitud või midagi on valesti näidatud. Aga see näitamise sulustamine praegu seisneb  selles, et selles filmis on liiga palju Barutot või et äkki on seda filmi veel liiga vara näidata.     

Kas Baruto pole veel küllalt suur, et teda laiemale linale lasta? Või paistab ta filmis justkui oma tallist suurem?

Ei, talli konflikti meil selles filmis sees pole.  Üldiselt on see ju sümpaatne film, suhtume oma kangelasse poolehoiuga. Me pole torkinud isegi neid skandaale, mis sumos viimasel ajal on aset leidnud. Selles mõttes on see filminäitamist keelav käitumine meile ikkagi arusaamatu. Miks nad seda ei taha või mis nende vahel seal on?       

Aga filmi võib ikkagi MTÜ Külakino rändkinos näidata ja Eesti filminäitamispunktides näha.

Jah, aga seal on vaatajaskond väga väike.       

Millal tuleb film Gerd Kanterist?

Aga miks see peaks tulema? 

Kas siis sport pole kultuur?

Ei, ei, ikka selles mõttes, et ma pole spetsialiseerunud spordifilmide tegija. Vaata, ma räägin sulle natuke tausta. Kui ma Ruutu läksin, siis seal oli tegemisel film Markko Märtinist ja selle filmi ülesehitus oli just täpselt selline spordifilm: sportlase edulugu, kuidas ta tuli, nägi ja võitis. See film oli sihitud umbes sellisele ajastusele, et kui Märtinist tuleb maailmameister, siis tullakse selle filmiga välja. Aga läks  täpselt nii, nagu ta läks, ja loomulikult ei tulnud ka seda filmi. See on nagu selline õpetlik lugu. Aga mind huvitab persoonifilmide puhul ikka see isiksuse lugu. Baruto puhul see, kuidas Laekvere vallast pärit poiss on läinud totaalselt teise kultuuri teenima sinto jumalaid. See on palju huvitavam asi, kui see, et sa lihtsalt oled tubli sportlane. Aitäh kommentaaride eest! Küsitlenud Tarmo Teder 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht