Ennastimetlevad kõiketeadjad

Joonas Hellerma

Televisiooni on viimasel ajal siginenud ühiskonna- ja meediakriitilisi saateid, mis kõik paistavad silma oma sarkastilis-irooniliste lähenemisnurkade poolest. Ju peetakse seda sorti naljatlevat ja kergekaalulist ?anri vaatemängulisemaks ja suurele auditooriumile seeditavamaks kui seda võiksid olla tõsised analüütilised saated. Selliste saadete hulka kuuluvad hiljuti alustanud ?Varivalitsus?, Peeter Oja ja Mart Juure ?Ärapanija? ja pikema staa?iga ?Teletaip?, mis mäletatavasti vahetas aastaid tagasi välja mandunud telemängu ?Reisile sinuga?.

Kes teiste üle irvitamise ja mitmemõttelise naljaheitmise teed on läinud, peab omama piinlikult puhast seljatagust, et mitte ise muutuda naljanumbriks. Paraku ei vasta mitte kõik sellistes saadetes osalejad seesugustele tingimustele. Lõuapoolikuteks on enamasti endaga rahulolevad, täissöönud ja heal järjel prominentsed isikud, kellele on Eestimaa lihtsama rahva elu tavaliselt kauge.

Alustagem ?Teletaibust?. Uuest hooajast juhib saadet tunnustatud näitleja Mait Malmsten, kes paraku saatejuhina veenvalt ei mõju. Millegipärast ei julge toimetajad talle improvisatsiooniruumi jätta ? saatejuht on sunnitud kogu oma teksti maha lugema suflöörilt. Malmsten ei astu vaatajaga dialoogi, tema ebalev ja pinges olek on ekraanilt tunda ja see ei mõju loomulikuna.

?Teletaibu? saatekapteniteks on Marek Reinaas ja Anvar Samost, kellele silmanähtavalt valmistab edevat naudingut pro?ektorite valgel ja kaamerate ees  nädala uudiskünnist ületanud teemadel inisev-iroonilisi verbaalseid jutulosse ehitada. Seejuures saadab seda eemaletõukavalt ennastimetlev maneer, millega näidatakse oma suurt tarkust  ja üleolekut. Meeste tähelepanekud ja kommentaarid ei hiilga erilise säraga, pakutavad kõverpeeglid jäävad vaimuvaeseks, mis teeb saate igavaks. Vajaka on vaimsest särtsakusest, mida ilmsesti ei saagi oodata inimestelt, kes oma vaimu ergastavad vaid enese ümber sarkastiliste tähelepanekute tegemisega. Groteski tipp saabus 7. novembri saates, mil üheks stuudiokülaliseks oli sotsiaalminister Marko Pomerants. Eelmise päeva ajalehtede suuruudis oli lugu kiirabi vajanud inimesest, keda ükski tervishoiuasutus oma hoolde ei võtnud. Meedikutel tuli viimases hädas patsient sotsiaalministeeriumisse viia. Kahju, et stuudioseltskond selle üle nalja ei pidanud heitma. Pomerants oleks kindlasti sõiduvees olnud. Igatahes tõsiselt piinlik lugu tulla saatesse kergekäeliselt teiste üle targutama ja kehva nalja tegema, samal ajal kui oma haldusalas on töö puha tegemata.

Samas võtmes kulgeb ka ETV uus projekt ?Varivalitus?. Eelmiste hooaegade ?Teletaibu? juht Indrek Tarand on üle kolinud peaministriks, kellele sekundeerib rida tuntud inimesi erinevatel elualadelt alates Gaute Kivistikust ja Hardo Aasmäest ning lõpetades Ingrid Tähismaa ja Marica Lillemetsaga. Indrek Tarand, kelle karjäär ametniku ja poliitikuna läbi kukkus ja keda endiselt kammitseb väiklane vimm Kristiina Ojulandiga, ei taha loobuda mõnusast rollist oma mõtteteravust läbi iroonilise suitsukatte presenteerida. Paraku tekitavad ?Varivalitsuse? koosolekud täpselt samamoodi vastumeelsust oma ennastimetleva alatooniga. Kõnealune seltskond ei vastandu  pärisvalitsusele: ekraanil on kamp teada-tuntud inimesi, kes on leidnud järjekordse väljundi, kus oma edevust rahuldada. Valitsuskriitikale pretendeeriv saade ei pane tegijatega koos mõtlema ja naerma, vaid tekitab äratõuke reaktsiooni. Seda enam, et nii mõnelgi osalistest on seljatagune, mis kujuneks heaks kommenteerimisaineseks (kas või Indrek Tarandi roolijoomarlus!). Aga alkoholi ülemäärane tarbimine pole vist enam ammu eriline moraalikünnis, leiti ju Peeter Võsagi purjus peaga koridorist magamas, kuid see ei takista ei teda ega ka Kanal 2-e juhtkonda Peeter Võsal süüdimatult jätkamast politseisaate juhina.

Ainsana õigustab iroonilist lähenemist ?Ärapanija?, ergastades kogu Eesti meediakriitika ?anrit. Ehkki Peeter Oja ja Mart Juure mängleva kergusega esitatud kommentaaridesse on põimitud särav ja mitmekihiline kriitika, pole selline laad ammugi kõigile jõukohane. Seetõttu võib arvata, et mõni ülal mainitud saadetest on jõuludeks sunnitud püssi põõsasse viskama.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht