Fassbinderi kaks minutit

Vaapo Vaher

Vene võimsast kinolisest voolusängist irdub üks filmilinenireke, mida seal kutsutakse ?paralleelseks kinoks?. Eesti keeli võiks öelda ehk ?rööpkino?. Seda on teinud ja teevad üksikud intellektuaalsed filmimehed, omaendakunstilisel (ja nõukogude päevil ka julgeolulisel) riisikol, teades, et nende loome ei jõua kommertslikku levisse, vaid jääb üldisest tähelepanust kõrvale, vaimutoiduks eraldunud elitaaridele. Nõukogulikel päevadel pidid rööpkinolased maskeeruma nn amatöörfilmimeesteks, kuuluma miskisse kinoringi või -klubisse, et saada kasutada odavat aparatuuri ja linti. Nende tegevus kulmineerus kaheksakümnendail, mil oma loomet näidati mõttekaaslaste kortereis või ateljeedes. Perestroika-aegu juleti juba korraldada illegaalseid festivalikesi, ehkki veel olid kasutusel konspiratiivsed ettevaatusabinõud, viimasel hetkel muudeti filmi näitamiste kohti ja aegu, külalisi toimetati festivalipaika läbi tagahoovide ja planguaukude justkui revolutsionääre, sest umbusk kõiksugu sotsiaalsete sulaaegade vastu istus kunstiinimesel veres. Ent Gorbat?ovi vallandatud ühiskondlik ekstravertsus ja poliitiliste sammude pöördumatus pühkisid peagi pelu ja rööpkinole pühendunud said tegutseda juba täiel rinnal. Neid ei haaranud üksnes filmideväntamine, vaid ka kirglikud teoreetilised arutelud, filosofeerimine kinoproblemaatika ümber, filmikunsti äärmusvõimaluste uurimine. Näiteks etendati ekraanil aegluubis paari-kolmeminutilist katket mingist Fassbinderi filmist ja siis asuti seda analüüsivalt katkuma. Selles Fassbinderi kahes minutis arvati avalduvat kogu kunst ja elu. Boriss Juhananovil valmis film ?Fassbinderihullumeelne prints?. Osa rööpkino-meeste filmidestvõibnimetada kunstilis-teaduslikeks.

Nagu vene kultuuris ikka, jagunes rööpkino kaheks: Moskva ja Leningradi koolkonnaks. Moskva rühmitus grupeerus ajakirja Sinine Fantoom ümber, sellesse kuulusid peale Juhananovi veel vennaksed Igor ja Gleb Aleinikovid, Jevgeni Kondratov jmt. Üheks loominguliseks tähiseks kujunes Aleinikovide lühifilm ?Traktorid?, millest kujunes ?nõukogulikestereotüüpide ? nõukoguliku teadvuse, nõukoguliku lüürika, nõukoguliku paatose kunstiline ümbermäng? (Kirill Razlogov). Peagi võis Moskva rööpkinotegijate seas aduda iha väljuda põranda alt, pääseda otsati ka kommertskino voogudesse, jõuda avarama vaatajaskonna teadvusse. Selle tunnismärgiks sai Aleinikovide ?Traktorid 2?, milles mõnitati Põrjevi kunagist menupilti ?Traktoristid?. Siin on autorid intellektuaalsuse asendanud farsiga, parafraseeringust on saanud jäme paroodia. Samasse laadi võib kanda ka Aleksandr Duleraini ja Sergei Korjagini filmi?Lollike-Ivan?.

Leningradi koolkonna lippu kannab vapralt tänaseni Jevgeni Jufit. Neeva äärest sai lennu tiibadesse ka termin ?nekrorealism?. Tänaseks on Jufiti nimi tuntud jubas ügavas Läänes, iseäranis USAs, kus nekrorealismi kohta kirjutatud sadu dissertatsioone. Jufiti algusfilmides erutas teda surma- ja suitsiiditeema, julmus ja psühhoanalüüs, ta töödes segunes must huumor karske ratsionalismiga. Lühifilmis ?Sanitarid-libahundid? pakuti massilise enesepoomise stseene. Jufitki ei pääsenud nõukogulike matriitsidega mänglemisest, ehkki ta film ?Kevad? polnud üksnes Aleksandrovi krestomaatilise linateose parafraas, vaid kogu kunstiliselt pakatava õnne ja optimismi filmilinelahang.

Ka Jufit hakkas kippuma suurele ekraanile, kuid ta ei tulnud vastu massivaatajale; Jufiti sõnum jäi elitaarseks, kohendada tuli vaid tehnilist arsenali ja metoodikat. Esimeseks filmiks selles suunas sai koostöös Vladimir Masloviga vändatud ?Isa, näärivana on surnud?. Väljamaa suur huvi Jufitiloomevastu on lubanud tal haarata oma filmitegemissepiiritagustkapitali. Näiteks viimane tema film,midaolen näinud, 2002 valminud ?Välgust surmatud?, on Vene-?veitsi-Hollandi sõbralik koostöö. Selles põrgulikult põnevas töös on põrkuma pandud teadus, teadvus ja alateadvus, inimlooma poolt uhkelt ja uhkustavalt väljapeilitud faktide ja informatsioonihulk vastandub elu müstilise tumeda dramaatikaga. Adutavale elule vastandub seletamatu rööpelu.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht