Filmid veerevad laste õuele

MARTIN AADAMSOO

Maikuus asub Kinobuss koos Eesti Filmi Sihtasutusega eesti laste kooliaasta lõpu stressi leevendama. Lühidalt käib asi nii: mai algul lööb aastaid ringi tiirelnud Kinobuss hääled sisse ning alustab üle-eestilist turneed lastefilmiga ?Veepomm paksule kõutsile? ja liikuva töötoaga, kus huvilised saavad teha esimesi katsetusi multikate ja lühifilmide valmistamises. Tegu on juba mitmendat aastat eri kujul elustuva algatusega ?Eesti film eesti lastele?, mis tänavu on jõuluajast nihkunud maikuusse, et vähendada sariürituste kuhjumist. Kogu ringreis toimub väljaspool suurlinnu, kui me neid nii võime nimetada.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kinobussid sõidavad peale Eesti ringi ka Iiri- ja Prantsusmaal ning ka seal on nende missiooniks filmide viimine väikeasulatesse, kus püsikino pidamine pole otstarbekas. Vahe on ainult selles, mida pidada väikeasulateks. Prantslastel ja iirlastel on mõlemal ligikaudu 11 000 elaniku kohta üks kinoekraan. Eestis on hetkel üks kinoekraan 60 000 inimese kohta ja tuleb veel silmas pidada, et pool neist paikneb ühe katuse all Tallinna Peapostkontori kõrval. Statistiliselt oleks juba Pärnu seega väikeasula, kus püsikino koha võiks täita Kinobuss. See pentsik seik peegeldab liialdatult, aga mitte täiesti valesti meie kinovõrgu seisu.

Kinobuss ei saa asendada kõiki Eesti väikelinnades tühjalt seisvaid kinosid. See on ja jääb aseaineks, kirsiks tordil, mitte taignaks selle all. Selle eest, et omakandi rahvas kinos saaks käia, peavad lõppkokkuvõttes hoolitsema kohalikud omavalitsused koos eraettevõtjatega, saades selleks riigilt toetust. Praegu on olukord väga hea, aga viimase aja suundumusi vaadates siiski mitte lootusetu. Siin-seal üle Eesti on uuesti uksi avamas 1990. aastatel suletud kinod, enamasti mitmeotstarbelistes kultuuri- ja rahvamajades. Seda vaikset tagasitulekut toetab kultuuriministeerium, kuigi on selge, et tõelise pöörde tegemiseks peaks järgmiste aastate kinotoetuste numbrid nii linna- ja vallavalitsuste kui riigieelarves olema suurusjärgu senisest suuremad.

On veel üks põhjus, miks Kinobuss seekord lastefilmi näitab. Kinovõrgu lagunemine on kõige valusamalt tabanud just lapsi, kellest paljudel pole oma vanematega võrreldes olnud kunagi võimalust kodukohas kinos käia. Kui üldse. Loodetavasti võib Kinobuss juba järgmisel aastal mööda sõita mõnest kohast, kuhu ta tänavu mais veel õuele veereb: Kuusalu, Jõgeva, Kodila, Tõstamaa, Saku, Kunda, Luunja, Loksa, Viru-Nigula, Albu, Antsla, Kanepi, Vastse-Kuuste, Rannu, Kolga-Jaani, Väike-Maarja jt.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht