Fotovaramu

Ivi Tomingas

 

 

Eesti Filmiarhiivi fotokogu tutvustamist Sirbis oli plaanis alustada väga väärika ja kultuurist pakatava fotoga, aga viimase aja sündmused viisid mõtted vägisi mälestusmärkidega seonduvatele sündmustele. Juhtumisi avastasin, et ajalugu kipub korduma: nimelt võeti samuti aprilli lõpus 85 aastat tagasi varahommikul maha Peeter I ausammas Vabaduse platsil. Foto on tehtud 29. aprilli päeval 1922. aastal, kui tehti ettevalmistustöid transportimiseks. Kuju tõsteti aluselt lahti ja veeti varahommikul suurte raudratastega vankriga Kadriorgu. Arhiivis on tallel foto Peeter I kujust juba Kadriorus, tehtud paar päeva hiljem. Fotode autor on paraku teadmata.

Peeter I kuju oli viis meetrit kõrge ja pronksist, püstitatud 1910. aastal Tallinna Vene võimu alla langemise 200. aastapäevaks (Põhjasõjas aastal 1710). Kuju oli paigaldatud Soomest toodud 50-tonnisele graniitalusele, avamist austas oma kohalolekuga suurvürst Konstantin Konstantinovitš. Avamisest on kümmekond pilti, hiljem näeb Peeter I kuju fotodel juba sinimustvalgetest lippudest ümbritsetuna, sest Eesti Vabariigi aastapäeva paraadidel seisid EV riigitegelased ja Peeter I, seljad vastamisi.

Ilmselt on eestlased läbi aegade Tallinna ikkagi oma linnaks pidanud, sest üldsuse survel otsustas vastav komisjon 1. märtsil 1922. aastal Põhjasõja-aegse “Tallinna vabastaja” Vabaduse platsilt Kadriorgu oma lossi ja majakese juurde toimetada. Jääb veel üle nentida, et (nagu fotoltki näha), uudistajaid eriti näha pole ja protsess kulges rahulikult.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht