In memoriam: AARE ERMEL

AARE ERMEL
23. VIII 1957 – 13. VIII 2013

Teisipäeval lahkus taevaste kinosaalidesse filmipublitsist ja -biograaf, väsimatu ajakirjanduses filmikunsti tutvustaja Aare Ermel. Tema tugevamaid külgi oli faktitruudus ja -armastus. Kui mõne filmi asjus oli vaja täpsustada mõnd fakti või saada teada, kust kohast võiks filmi vaatamiseks hankida, tõttasid kõik Ermeli juurde.

Aare Ermel oli mullu detsembris avatud Eesti Filmi Andmebaasi (www.efis.ee) üks tähtsamaid toimetajaid, uurijaid ning infotöötlejaid. Tema koostatud on suur osa selle andmebaasi Eesti kineastide elulugudest. See oli väga suur töö, mille eelduseks oli autori juba aastakümneid tagasi alustatud filmiteabe süstematiseerimine.
Aare Ermeli detailitäpsus, kirg jõuda oluliste pisiasjadeni, teema valdamine, püsivus ja töövõime oli haruldane. Ta tahtis teada kõike pisiasjadeni ja oskas neid näha, oli õnnelik ka teiste õnnestumiste üle. Eesti Filmi Andmebaasile oli ta asendamatu, seejuures väga tagasihoidlik inimene.
Aare Ermel on kirjutanud paljud Eesti Entsüklopeedia ning märkimisväärse osa TEA entsüklopeedia filmimärksõnade artikleid. Ta oli aastakümneid filmi vahendava ajakirjanduse pidev kaastöötaja, kultuurilehe Sirp ja ajakirja Teater. Muusika. Kino püsiautor.
Aare Ermeli peamise huvi fookuses oli filmiajalugu, ta andis lugejatele süstemaatiliselt teada filmikunsti suurkujude lahkumisest (tihti pani lugejaid imestama, et masside seas unustatud filmiloojad on nii kaua elu ja tervise juures olnud), pidevalt andis ta ülevaateid Eestis vähetuntud filmimaadel aset leidvast ja sealsetest tähtsamatest kineastidest, olgu siis teemaks Ladina-Ameerika, Aasia või Musta Mandri filmikunsti otsingud.
Väsimatu töömehena hoidus Aare Ermel kõrvale filmipoliitilistest sündmustest ja uusaegsest turunduslikust meediakäratsemisest. Ometi oli ta 1993. aastal Eesti Filmiajakirjanike Ühingu asutajate hulgas. Enamik Eesti kinematografiste ilmselt ei teadnud Aare Ermelit nägupidi, kuid eesti filmimälu taastaja, hoidja ning edendajana ja tutvustajana on ta teinud hindamatu töö.
Aare Ermeli koju ja arvutisse jäi palju lõplikult viimistlemata töid, ta tahtis need artiklid veel kord üle lugeda ja täpsustada. Nüüd vaatab ta juba neid filme, mida meil on raske ettegi kujutada. Jääme mälestuses Aarega ja tunneme kaasa sugulastele.

Eesti Filmiajakirjanike Ühing,
Eesti Filmi Andmebaas, Sirp,
Teater. Muusika. Kino, Eesti Filmiarhiiv

Põrmu lähetamine 23.VIII kell 15 Tallinna Kinomajas.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht