Jaan Ruus 23. XI 1938 – 30. I 2017

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Esmaspäeval lahkus meie hulgast teenekas filmikriitik, -ajakirjanik ja -toimetaja Jaan Ruus.

Jaan Ruus oli üks Eesti erudeeritumaid ja silmapaistvamaid filmi­kriitikuid viimasel poolel sajandil ning tema lahkumisega jääb meie filmiajakirjandusse korvamatu tühemik. Ruus oli oma erialal professionaal: teeneka ja värvika karjääri tunnustusena pälvis ta muu hulgas Eesti Kultuurkapitali (2005) ja PÖFFi elutööpreemia (2009) ning Valgetähe V klassi teenetemärgi (2001).

1938. aasta 23. novembril Tallinnas sündinud Jaan Ruus jõudis elu jooksul töötada meelelahutussaadete toimetajana, stuudio Tallinnfilm dokumentaalfilmide ja animafilmide toimetajana, dokumentaalfilmide stsenaristina ning proovida kätt ka režissöörina. Aastatel 1973–1978 oli ta stuudio Eesti Telefilm toimetaja, stsenaariumide osakonna juhataja ja aastast 1974 ka stsenaariumide toimetuskolleegiumi liige. 1978. ja 1979. aastal oli ta ajalehe Sirp ja Vasar filmitoimetaja, 1981. aastal sai Ruusist aga vastloodud ajakirja Teater. Muusika. Kino filmiosakonna toimetaja. Selle ajakirja filmiosakonnas töötas ta aastatel 1981–1988 juhatajana ning 1991–1999 toimetajana. 1992. kuni 2015. aastani oli Ruus Eesti Ekspressi filmitoimetaja.

Paralleelselt filmitoimetaja tööga tegutses Jaan Ruus kogu aeg filmi­kriitikuna. Aastast 1965 on ilmunud üle kahe tuhande Ruusi filmikirjutise nii Eesti kui ka maailma filmikunsti kohta, peamiselt Eesti Ekspressis, aga ka Sirbis, Postimehes ja ajakirjas Teater. Muusika. Kino. Ruus võttis 1993. aastal Eestis esmakordselt kasutusele filmide hindamise punktisüsteemi, algul telekanalite filmide, 1997. aastast ka Eestis levisse jõudnud filmide puhul. Tema loodud on eestikeelsed terminid „märulifilm“ ja „kobarkino“.

Ruus kirjutas ka mitmeid ülevaateid teatmeteostele Eesti filmikunsti arenguteest: neid leiab mh Eesti Nõukogude Entsüklopeediast, ENE uusväljaandest (1987) ja juba pärast iseseisvuse taastamist ilmunud Eesti Entsüklopeediast (2002). Aastatel 1992–2012 koostas ta Eesti filmikunsti aastaülevaate Londonis ilmuvale rahvusvahelisele aastaraamatule „Variety International Film Guide“. 2013. aastal ilmus Jaan Ruusi raamat „Eesti filmi täheatlas. Intervjuud eesti filmi-, teatri- ja elukunstimeistritega“, mis sisaldab kümneid lugusid värvika elulooga kultuuriheerostest, kes olid muutuvate aegade ja olude kiuste valitud elukutsele truuks jäänud. Ettevalmistamisel oli mahukas Eesti filmi ajalugu käsitlev teos.

1971. aastast oli Jaan Ruus Eesti Kinoliidu liige ning seal tegev juhatuse loomingusekretäri, aseesimehe ning juhatuse esimehena. Eesti Filmi Sihtasutuse eksperdikomisjoni esimehena (1997–1999) oli Ruus riikliku filmirahastuse reeglite üks alusepanijaid. Eesti Filmiajakirjanike Ühingu algataja ja esimehena (1993–1998 ja 1999–2015) koondas ta Eesti filmiajakirjanduse ja filmikriitikud. Ühing annab aastast 1993 välja aasta filmi auhinda Neitsi Maali.

Ruus tegutses rahvusvahelise filmikriitikute organisatsiooni FIPRESCI žüriis rahvusvahelistel filmifestivalidel Cannes’is, Berliinis, Karlovy Varys ja Mannheimis ning hindas võistlusprogrammi filme festivali päevaajakirjas Screen International Cannes’i ja Berliini festivalil. Aastail 2004–2014 juhtis ta Pimedate Ööde filmifestivali võistlusprogrammi „EurAsia“.

Jaan Ruusi ärasaatmine on laupäeval, 4. veebruaril kell 13 Kaarli kirikus.

Eesti Filmi Instituut

Eesti Kinoliit

Pimedate Ööde Filmifestival

Eesti Filmiajakirjanike Ühing

DocPoint Tallinn

Eesti Dokumentalistide Gild

Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht