?Maarjamaa? ? ?Taevase kuningriigi? järg?

Jüri Ehlvest

?TAEVANE KUNINGRIIK? (?Kingdom of Heaven?, USA-Suurbritannia-Hispaania, 2005). Re?issöör Ridley Scott. Osades Orlando Bloom, Eva Green, Liam Neeson. Linastub kobarkinos ja Tartu kinos Ekraan.  

?Taevane kuningriik? on huvitav film tänu Uus-Meremaa näitleja Marton Csokase õnnestunud osatäitmisele Guy de Lusignanina.

Guy tõus Jeruusalemma kuningaks polnud kerge. Mitu korda pidi ta selleks abielluma sama naisega (Sibylla). Tema armastus oli meeletu. Pea-aegu kohe pärast kauaigatsetud kroonimist paigutas ta kõik ristisõdijate väed eriti ebaõnnestunud positsioonidele Hattini all ja lasi veest ja varjust ära lõigatud rüütlid Saladini kõveratel mõõkadel tükkideks raiuda. Vangi langenult lubas Guy talle ulatatud jääpeekrist esmalt janu kustutada Reynaldil, vahval templirüütlil, kes oli omandanud maniakaalse kõrilõikaja kuulsuse (tema ohvrite hulgas oli ka Saladini õde). Guy ?est on teadaolevalt ainuke ristirüütli temp, mis suutis Saladini korrakski endast välja viia. Malemängu ilmselt tundnud Saladin teist kuningat siiski ei löönud, Guy pääses pärast mõneajalist vangistust viimaks ometi Sibylla juurde ja rajas kindla kantsi Küprosel. Pärast aitas ta Richard Lõvisüdamel tagasi võita Püha Risti. (Seda filmis otseselt ei näidata, loodetavasti aga järjes).

Tehnilise teostuse poolest väärib filmis esiletõstmist piiramistornide ümberkukutamine (malli on ilmselgelt võetud New Yorgist). Saladini kehastava Ghassan Massoudi sarnasus tuntud muslimivõitleja Osamaga on muljetavaldav. Juute filmis ei näidata.

Kaabakast kangelaseks arenemise liini peab välja kandma Orlando Bloom, inglise näitleja, kelle isa tegelikult pole Bloom.

Orlando kehastatud sepp on usutav oma kohtumisel vana Balianiga, Liam Neesoni mängitud tuntud hoorajäägriga.

Sohilapsest depressioonihaige noor Balian tapab toore mõõgaga isa asemel kaitsetu preestri (olles enne seda enesetapuni viinud oma Lumivalgekest meenutava naise). Hättasattunult sobib talle nüüd isaks kes tahes. Isa langeb poja eest, noor Balian pärib tema valdused Pühal Maal ja ajab Guy de Lusignani oma lõputute nõuannetega peaaegu et meeleheitele.

Mõistes pühaduse paratamatut hajumist, juhibki Guy tõelised rüütlid kiirkäigul otse Taevasse ja võimaldab koos Balianiga maisteks rüütliteks tõusta kõiksugustel seppadel, sohilastel ja muidu katlakütjatel. (Ilmne paralleel Eesti vaimueliidi käekäiguga).

Filmis siiski ei kasutata Sex Pistolsi muusikat, niipalju on lavastajal Ridley Scottil olnud taktitunnet. Kui muusikalisele kujundusele siiski midagi ette heita, siis muidugi seda kas-ema-südant-tunned-sa-tonaalsust. See sobiks ju hoopis ühe teise püha maa loo juurde.

Siiski ei looda ma eriti, et Ridley Scott väntaks ?Taevase? järje Maarjamaal. Ilmselt peame seda tegema ikka ise. Stsenaariumi võiks põhimõtteliselt muidugi William Monahanilt üks ühele maha virutada. Eesti kinematograafia juured on nii sügaval kinni meie rahvuslik-hallutsinatoorses omapäras, et välja tuleks kindla peale ikka üks läbi ja lõhki eesti film, milles plagiaati ei oskaks ära tunda ükski haute cour. Kohanimed, lahingute toimumisaja ja muu tühja-tähja saab muidugi suupärasemaks teha. Meie versioonis sobiks Hattini asemele vahest jüriöö. Ühe (targa) Saladini asemele neli (…).

Kõiki risti all võidelnuid tuleks traditsiooni kohaselt kujutada poolearuliste Reynaldidena. Et suurema jao meile risti toonud rüütlite aadliveri oli vägagi sogane, seda märgitaks meie filmis ära loomulikult ülbe rõõmuga ? Bloom ei oskaks Maarjamaal välja mängida mitte midagi positiivset.

Nõrk koht on muidugi see, et ükskõik kui sümpaatsetena ka poleks Scott oma linateoses üritanud muslimeid kujutada, samastuda nendega on siiski raske. Nad on meist liiga erinevad, tegelikult sama erinevad kui Maarjamaa kunagised soomeugrilastest eelasukad.

Kiivusest ajaloo paratamatuse vastu tuleneks meie filmi ilmselt ülikõrk tahtmine olla keegi teine. Olla mitte sohilaste, seiklejate, abielurikkujate järeltulijad, vaid mingist pühamast pühamast ürgüdist võrsunud tõelisest tõelisemate põrguliste soo kandjad. Sellesse ossa sobiks Scotti filmist too papp, kes on valmis oma naha päästmise nimel islami usku astuma.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht