MEEDIA:Eesti rahva kannatuste aasta

Mart Soidro

 

Andrus Kivirähk avaldas kümmekond aastat tagasi ?Professor Koti mälestused?. Kott oli läinud maaelu uurima, magas öösel lakas, ärkas hommikul suure kisa peale üles ja nägi õuel talumeest suure noaga siga veristamas. Õpetatud mees pidi kurvalt tõdema, et ta ei saanudki täpselt aru, millest tüli alguse oli saanud.

Ilmselt sama nõutud on vähesed alles jäänud poliitikahuvilised, kes Tallinna ja Toompea sündmustest aru üritavad saada. Isegi Igor Mang, perekond Paukson ja Kuuse-taat pole suutnud veenvalt seletada, miks tähtede seis märtsis meile sellise etenduse pakkus. Vähe abi on ka Rein Toomlast ja Anu Tootsist (kas meil politolooge rohkem ei olegi, et just nemad alati poliitiliste keerdsündmuste ajal rambivalgusesse satuvad?).

Ma ei tea, mis oleks saanud veel siis, kui vahele poleks sattunud suurt reedet, Eesti-Vene jalgpallimat?i, järjekordset maavärinat Kagu-Aasias ja Hansapanga väikeaktsionäre, kes ei oska oma suure rahaga midagi peale hakata. Kas me siis oleksime näinud-kuulnud-lugenud ainult uutest koostöölepetest, koalitsiooniläbirääkimistest ja programmilistest seisukohtadest? ?Kui mõne sellisega jälle valmis saadakse, siis tullakse rahva ette, nägu õnnest säramas, nagu oleks kuu taevast alla toodud? (Tõnu Õnnepalu, EPL 23. III).

Seda ehk mitte. Esiteks on need igavad ja teiseks ei võta neid leppeid juba ammu mitte keegi peale asjaosaliste tõsiselt.

See-eest saime teada uue sõna: mõõdikud. Pärast 1994. aasta visiiri on see kõigil eestlastel meelel ja keelel.

Aga millest ikkagi tüli alguse sai?

Ken-Marti Vaherit süüdistati stalinismis. Aga mille poolest erineb endise justiitsministri mõttelaad tema kohta kirjutatud artiklite pealkirjadest: ?Eemale Vaherist!? (Laur Uudam), ?Lapsministritele kriips peale? (Priit Pullerits), ?Stalin Vaheri vaimne isa?? (Robert Lepikson), ?Valitsuse patuoinas? (Andrus Kivirähk)?

Teinekord on foto hoopis mõjusam kui leheküljepikkune tekst. 16. märtsi SL Õhtulehe 5. leheküljel ilmus Arno Saare foto Tallinna uusimast võimuliidust. Vaadake Tõnis Paltsi, Andres Korgi ja Edgar Savisaare poose, näoilmet ja tausta! Kas ei tule midagi tuttavat ette? Minule igatahes kangastus ammu loetud ?Eesti rahva kannatuste aastast? foto ?danovist, Lauristinist ja teistest nukuvalitsuse liidritest.

Või päev varasem Postimehe teine lehekülg, kus kuulsaks saanud karikatuuri ?Ei leia lihtsalt enam sõnu? ja Rein Veidemanni  päeva kommi ?Vaimsuse võlu? kõrval on toimetuse kommentaar: ?Ent teisalt pole kahtlust, et haiguse põhjustaja on peaminister ise, kes sedapuhku püüab Keskerakonna  k i n t s u  k a a p i d e s  (minu sõrendus, M. S.) justiitsministrit umbusaldusest päästa?.

Muidugi on neidki, kes vehklema ei hakanud, kuid kogu seda janti ükskõikselt pealt ka ei vaadanud. Enn Vetemaa  teeb ?varivalitsuse?, ?ärapanijate? ja KesKusi rahva pealt kogunisti üldistuse, et eesti inimesed on nakatunud ilkumistõppe (EPL 24. III); viimase romaanivõistluse võitja Sass Henno paneks literatuurse liialdusena kirikusse lausa kümme küünalt neile, ?kes usuvad, et äkki just sellise debiilse Res Publica lõpp on hoopis inimliku, targa ja hooliva Res Publica algus? (EPL 21. III); Rein Taagepera avaldab kaastunnet nendele Res Publica liikmetele, kellele otsusetegijate sõnavalik haiget teeb (EPL 23. III), Ülo Vooglaid palub kaamera ees rahvalt vabandust, et selle poliitilise jõu tekkimisele naiivselt kaasa aitas (Tegelikkuse KesKus 23. III)…

Et siiski mitte väga traagilises võtmes lõpetada, meenutaksin 16. märtsi ?Foorumit?, mis ilmselgelt läheb ETV kullafondi. Pärast selle saate nägemist, kus saatejuhi Arne Rannamäe külalisteks olid Meelis Atonen, Ain Seppik, Indrek Raudne ja Tiit Tammsaar, mõistan Indrek Tarandi kurtmist, miks on raske varivalitsuse saadet teha. Pinge oli Foorumis kruvitud haripunkti, hääletussüsteem läinud rikki, ETV-l polnud raha turvameeste palkamiseks ja Meelis Atonen ei tahtnud endast kümme aastat noorema poisikese Indrek Raudse valetamist kuulata! Tiit Tammsaar võttis juba saate algul olukorra kenasti kokku: ?Mis ei tapa, teeb tugevaks.? Nii jõuamegi loo alguse juurde tagasi ja loodame, et vähemasti Tammsaar teab, millest tüli alguse sai. 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht