Pealelend

Jaak L?s

Mis on “Universitas Tartuensis 375”?

See on kaheksa-astmeline filmitee (DVD) Tartu ülikooli aja- ja eluloo juurde, mis sel nädalal poodidesse jõudis ja tuleval nädalal 2. X esilinastamist leiab. Äsja valminud 54minutine dokumentaalfilm ühel ja samal kandjal viimase sajandi kestel vändatud seitsme peatüki(kese)ga Eesti filmi- ja teleloost, mis projitseeritud Tartu ülikooli elu(samus)loo taustale. Nii-öelda multimeediaseiklus ja -avastusretk, mida mul oli õnn ja mure läinud aasta novembrikuust kuni praeguseni eest vedada.

Kes asjas veel kaasa lõid?

Ajaloolane ja kirjamees Lauri Vahtre, praeguseks hetkeks oma teist mängufilmi alustanud režiitalent René Vilbre ja tema 25aastane noor kolleeg Märten Vaher, operaatorid Mait Mäekivi ja Maido Madisson, helilooja Timo Steiner, produtsent Mati Sepping… See on päris suure rühma üheksa kuu töö.

Mis oli tähtsaim heureka?

See, kui määratult huvitavat arhiivimaterjali tuli välja ETV arhiivist ja ülikooli kunagisest filmikogust, näiteks Theodor Lutsu “Alma mater Tartuensis” 1932. aastast, aga mitte üksnes see, on ka DVD-l. Või näiteks Indrek Ilometsa postkaardi- ja fotokogu, millest oli väga suur abi, aga ääretult põnevaid asju leidus mujalgi arhiivides ja erakogudes. Või ETV uudisfilmide arhiiv, kust leidsime Tartu üliõpilaste 1960. aastate kuulsad tõrvikurongkäigud, ansambli Rajacas esinemise jms. Enamik neist asjadest filmi ja DVD-le ei mahtunud, ainuüksi fotosid, postkaarte ja kunstitöid oli töötluses ligi tuhat, kuhu sa selle kõik paned?! Nähtu ja kasutatu aitas kinnitada mu varasemat intuitiivset veendumust, et nn montaažfilmi žanris, ainuüksi arhiivimaterjalidele tuginedes, on võimalik päris põnevalt ja vaheldusrikkalt Eesti ajaloosündmustest jutustada. Rohkem kui pool sajandit, palju rohkemgi, mäluauku tahab tuleviku jaoks täitmist, aga mäletajaid endid pole enam kuigi palju elus, kui mõni üldse ongi.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht