Repliik

Tõnu Karjatse, PÖFFi pressiabi

Vastusekst Mari Laaniste ?Ontlikustumisele? (Sirp 26 XI 2004) PÖFFi filmide valik on tekitanud küsimusi festivali algusaastatest peale. Kord on liiga palju, kord liiga vähe head kunstilist autorikino. PÖFF on seadnud eesmärgiks tuua Eesti vaatajani ülevaate uuest ja värskest maailma kinos, võistlusprogrammi on võetud filmid samuti noortelt ja andekatelt, kes ei püüagi veel rinda pista suurte ja vägevatega. Nii ei püüa ka PÖFF asuda kõrvuti Cannes?i, Veneetsia, Karlovy Vary ega isegi mitte Rotterdami festivaliga. Näitamata Tallinnas aga viimaste aastate parimad tööd sellegipoolest ei jää. Mitmed tänavu kavas filmid plaanis PÖFF ekraanile tuua juba mullu: Shari Springer Bermani ?Ameerika hiilgus?; Fernando Meirellesi ?Jumala linn?; Gus Van Santi ?Elevant?; Ben Sombogaarti ?Kaksikõed?; Gennadi Sidorovi ?Vanaeided?; Bernardo Bertolucci ?Unistajad?; Jim Jarmuschi ?Kohv ja sigaretid? on mõned neist, mis levitajate eelistuste ja ringlevate koopiate vähesuse tõttu sel aastal PÖFFil linastuvad. Selle aasta saagist jäid samal põhjusel välja Zhang Yimou, Richard Linklateri, Mamoru Oshii ja Katsuhiro Otomo filmid.

Takashi Miike ja Paprika Steeni filmid pole PÖFFil mitte sellepärast, et üks on Jaapani põnevamaid filmiloojaid ja teine on kunagi olnud seotud Dogma rühmitusega. Miike filmidel on aastate jooksul kujunenud oma vaatajaskond ja seda ka Eestis, ergo näitame ka Miiket, sest üllatada suudab see mitmekülgne filmilooja senini oma mahukale toodangule vaatamata. Paprika Steeni film ?Tagajärjed? võeti PÖFFi kavva sellepärast, et tegu on väga hea lavastajadebüüdiga küllaltki tuntud Taani näitlejalt. Põhjamaade kino alati tähelepanu all hoidnud PÖFF on näidanud enam-vähem kõiki Paprika Steeni näitlejatöid, seega on põnev tutvustada publikule ka uut pööret tema loometöös.

Animatsioon on PÖFFil esindatud teadupoolest omaette allfestivaliga, kus sel aastal on luubi all briti ja USA sõltumatud tegijad. Jaapani animatsiooni vähesus PÖFFil sõltub suuresti ka sealpoolsetest sidemetest ning Pimedate Ööde filmifestivali huvides on selle paremikku lähematel aastatel ehk ka suuremas osas Eesti vaatajani tuua.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht