LILIAN HIOB, kuraator

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Lilian Hiob

Erakogu

Kliimaküsimusest on saanud üks kesksemaid teemasid, millest ei saa mööda poliitikas, erasektoris ega ka majapidamises. Olukord on frustreeriv, sest kuigi rõhutakse iga inimese võimalusele keskkonda säästa, on suukorporatsioonid need, kelle teistsugusest suhtumisest oleks otsekohe suur kasu.

Tarbija ja suurtootja on aga otseses seoses. Seega tuleks kliimale märksa rohkem kasuks, kui kokakoola pudeli taaraautomaati viimise asemel boikoteeriksime kogu seda laadi tööstust. Võiksime osta kohapeal kasvatatud ja toodetud toitu ja rõivaid, sõita jalgrattaga ja olla toimetoitlased.

See kõik kõlab ilusasti, kuid mahetoit ja käsitööna valminud rõivad on märksa kallimad kui masstoodang. Loodusteadlik tarbimine on privileeg, mida paljud (linna)inimesed endale lubada ei saa.

Ise lähtun põhimõttest, mis on tuttav meile Oskar Lutsu „Kevadest“. Õpetaja Laur soovitas Tootsile, et kui tervet ei jõua, tehku pool. Nii et tuleks olla oma tarbimisvalikutest teadlik: vahetada välja mõni lihatoode taimse vastu, liikuda samm-sammult keskkonda austava suhtumise ja tarbimise poole.

Kliimale tuleks kasuks, kui me endale ikka ja jälle meelde tuletaksime, et oleme oma keskkonnaga lahutamatult seotud. Ollakse harjunud mõtlema, et see, mida inimene on keskkonnaga teinud, kuulub loomuomasena inimtegevuse juurde. Filosoof ja bioloog Donna Haraway on aga kindel, et praeguste keskkonnaprobleemideni on viinud just kapitalistlik, ekspluataatorlik elumudel. Seda saab muuta. Ta on pakkunud alternatiivina välja ktulutseeni (Chthulucene) mõiste: maailm on muutumises ega ole veel kokku varisemas, sest inimene on vaid elusorganismide ja looduse võrgustiku üks osa, mitte autonoomne agent. Kui adutaks lahutamatut seost teiste organismidega, oleks meil potentsiaali Maal veel kaua koos toimetada.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht