Komi nõia nutitegu

Oraakel on sõbralik ja optimistlik, annab juhiseid eluks ja ennustab tulevikku, võimaldab ligipääsu elu saladustele, tehes seda kõike täiesti abstraktselt.

ART LEETE

Tänapäeval tegutsevad komi nõiad veebis ja rakendavad üleilmselt levinud maagilisi võtteid. Kerkib küsimus, kas komid ainult järgivad rahvusvahelisi arenguid, saades välismaa kolleegidelt inspiratsiooni, või on komi nõidusel midagi omapärast ka vastu pakkuda.

Jen ja Omöl

Komi nõiduse globaalsele levile pani aluse kunstnik Sergei Teterin 2000. aastal ilmunud raamatuga „Kaksikud: Permi oraakel“.1 Tudengina oli Teterin 1992. aastal etnograafilistel välitöödel kohtunud permikomi nõiaga ning see kogemus haaras kunstniku oma lummusesse. Hiljem otsustas ta oma etnograafilise elutarkuse rahvale tagasi anda. Teterin seadis endale eesmärgiks uurali rahvaste iidse selgeltnägemise süsteemi moderniseerimise, säilitades seejuures soome-ugri nõidumise meetodi põhimõtted.

„Kaksikud“ on komi algjumalate, maailma loojate Jeni ja Omöli vaimsed teisikud. Alguses kujundasid nad maailma üheskoos. Omöl (permikomidel ka Kul) tegi maailma luues isegi rohkem tööd. Omöli panuseks maailma ajalukku on see, et just tema tõi kaurina merepõhjast liivaterad, millest kasvas maa. Aga Jen lihtsalt varastas suurema osa Omöli loodust. Lõppkokkuvõttes on Jen komi põlisusundis seotud valge ja hea ning Omöl tumeda ja halvaga. Komid lihtsalt ei tea, et kõik peaks olema vastupidi, peajumalate kohad tuleks vahetada. Jen esineb müütides luige, pardi, tuvi või konna, permikomidel ka tuhat aastat elava mehena. Pärast loomistöö lõppu asus Jen elama taevasse. Taevased valdusedki sai Jen endale pettusega, meelitades Omöli savipotti ja mattes ta maha. Omöl elabki sellest ajast alates maa all. Sürjakomide maistesse asjadesse algjumalad hiljem sekkunud ei ole, aga permikomi omadesse küll.2 See seletab ka asjaolu, miks pidi Teterin oma taskuoraakli tootmisel lähtuma põhiliselt permikomi pärimusest.

Kaksikute põhimõte

Komide arvates pole nõiavõimetes midagi ihaldusväärset, sest nõidumine on piinarikas eeskätt nõiale endale. Teterin seadistas oma kaksikjumalad aga eeskätt positiivsele. Oraakel pole siiski mingi lääge vastand vanaaegsele nõidusele. Hämar ohutunne saadab ka kaksikutega arbumist.

Raamatuga käib kaasas „otsuste tegemise taskuinstrument“. See riist moodustub kahest täringust (lisaks on loodud mobiilirakendus ja nüüdseks töötamise lõpetanud Flash-versioon, aga ennustada võib ka vastaval veebiplatvormil,3 ja kui hästi otsida, leiab viite ka Facebook’ist,4), mis töötab komi värvimaagia põhimõttel. Komi nõid ennustas Teterinile värviliste nööpide abil, kunstnik lihtsustas, automatiseeris iidse maagilise tehnika täringutega. Värvide väe põhimõte on ka Teterini lahenduses alles. Selle abivahendi nimetus ongi „Kaksikud“. Kasutaja peab võtma arvesse, et oraakel annab küll värvide kaudu vastuseid, ent ei kinnita midagi ega lükka ka ümber. Oraakel on sõbralik ja optimistlik, annab juhiseid eluks ja ennustab tulevikku, võimaldab ligipääsu elu saladustele, tehes seda kõike täiesti abstraktselt.

„Kaksikud“ käivitavad maagilise alateadvusega suheldes kasutaja kujutlusvõime ja vaistliku jõu. Oraakli adekvaatne tarvitamine teeb nende omanikust komi nõia, tun’i. Komid on juba ammu aru saanud, et aeg-ajalt osutub iga inimene kogemata nõiaks. Nüüd võib aga igaühest saada komi nõid teadlikult. Teterini veendumuse kohaselt on „Kaksikud“ muistse, unustusse vajuva komi mütoloogia uus kehastus, mis sobitub sujuvalt moodsa aja nõuetega.

Taskujumalate toimimisviis

Teterin soovitab tungivalt kanda mütoloogilisi vürfleid alati endaga kaasas. Ükskõik milline küsimus tekib, kaksikud annavad täringuviske tulemusel vastuse vähem kui minutiga. Oraakli vastused ilmnevad täringute värvide „müstilises miimikas“, mis peegeldab Jeni ja Omöli tundeid. Kaksikute „näoilmete“ järgi tuleb kasutajal tõde ära arvata.

Täringute disain põhineb vanapermi maagilise kunsti põhimõttel. Teterin annab ka tõsiasjalikud juhised, kuidas täringuid kasutada. Esmalt tuleb mõelda välja sobiv küsimus ja seejärel visata täringuid seni, kuni tuleb duubel (samad värvid). Kolmandaks tuleb vastust tõlgendada etteantud juhise järgi. Esmapilgul tundub kõik ehk liigagi lihtne. Sõnumi tugevus ja selgus sõltub aga sellest, kui kiiresti õnnestub duubel visata. Ja kui see vähemalt kuue kuni kümne korraga välja ei tule, peab küsimuse ümber sõnastama, sest oraakel ei suuda oskamatult seatud küsimuse peale midagi öelda.

Katsetasin Jeni ja Omöli väge ka enda peal. Teisel katsel tuli must duubel, millega kaasnes sõnum: „Teile ei paista midagi head. Teid ootavad ees vaenulikud, ebasoodsad asjaolud ja ebameeldivad tunded, kasutu kogemus, mida on parem vältida. Olete eksiteel, kui üritate midagi võita. Lõppude lõpuks on see lihtsalt ohtlik. OHT, KEERULINE OLUKORD, VEAD, KAOTUSED, VÄLJAPÄÄSU POLE. Teile on ette määratud ÄREVUS, KURJUS, KAHETSUS.“ Ja seda kõike teatavad jumalad mulle küsimuse peale, kas homme sajab lund.

Minuga juhtunu on Teterini raamatus juba ette ära selgitatud. Nimelt on komi nõiamasin seadistatud kapriisselt käituma nendega, kes suhtuvad kaksikutesse pseudoteadusliku skepsisega. Kuubikud kätkevad endas osakesi müütilistest olenditest, kellel on isiklik tahe ja huvid. Jen ja Omöl blokeerivad inimese, kes neile ei meeldi. See jumalik vastikustunne väljendub selles, et duubli veeretamiseks kulub üle kümne viske või tuleb iga küsimuse peale vastuseks must duubel. Jumalate tunded võivad vahel üle keeda. Aga kes on tuttav Jeni ja Omöli/Kuli hämara minevikuga, ei imesta enam millegi üle.

Oraaklit on veebis kasutatud üle kuue miljoni korra ning rakendust on alla laetud üle saja tuhande korra. Oraaklit saab laikida ja ennustusi kommenteerida (kommentaatorid kinnitavad ühel nõul, et ennustused on läinud täppi ja keegi hüüab seal õnnejoovastuses lausa Issanda poole). See mütoloogiline seadeldis võib olla kõige laiema levikuga komi kultuurielement üldse.

Art Leete on Tartu ülikooli etnoloogia professor.

1 Сергей Тетерин, Двойняшки – пермский оракул; http://www.teterin.ru/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=1&id=26&Itemid=170

2 Irina Iljina, Nikolai Konakov, Pavel Limerov, Juri Šabajev, Valeri Šarapov, Oleg Uljašev, Andrei Vlassov, Komi mütoloogia. EKM Teaduskirjastus, Tartu 2015.

3 Гадание Двойняшки – Пермский оракул;

URL: https://www.sunhome.ru/fortunetelling/gadanie-dvoinyashki.html

4 Мир Шамана. URL: https://www.facebook.com/groups/worldshaman/

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht