Paneme loosiratta pöörlema

Tambet Kaugema

Millega lõbustavad end teatrite turundustöötajad, kui pikk päevatöö saab tehtud ja käes on lõõgastushetk? Teatri­turundajaid pisut tundes julgen arvata, et töömõtted ei jäta neid päriselt maha ka hilistel õhtutundidel, sest tärkav idee ei küsi kellaajast ega nädala­päevast. Üks lennukamaid (seejuures paraku teostamatu, vähemasti pikaajaliselt) ideid, mida olen kuulnud, paneb ette usaldada teatrites mängukava koostamine lototronile.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui rääkida repertuaariteatritest, siis praegu käivad asjad nii: teatris tuleb kokku väike rühm asjatundlikke inimesi, kes joonistavad kokku lähemate kuude, poolaasta või koguni kogu hooaja „sõiduplaani”, mille kohaselt siis teater etendusi annab. Sõltub teatrist – mõni töötab pikalt ette, mõni toimetab lühema vinnaga, sest nii on mugavam.  Igav ja ettearvatav. Hoopis jumekam on idee, et teatrid võiksid loobuda regulaarsest mängukavast. Igal õhtul enne etenduse algust koguneb kogu trupp teatrisse, kus siseministeeriumi vaatleja valvsa pilgu all viiakse läbi loosimine ja selgub, millist lavastust seekord mängitakse. Need näitlejad, kellel lavastuses osa pole, lähevad vilet lüües koju, teised aga tõmbavad kostüümid selga, panevad grimmi palgeile ja ongi lavale minek. Suurt vahet pole, kas pall selle õhtu lavastuse pealkirjaga tõmmatakse välja lototroni läbipaistvast trumlist, valib selle kaheksajalg Paul või on otsustatud muu loosimisviisi kasuks. Arutlema peaks aga selle üle, millal anda publikule teada tollel õhtul mängitavast lavastusest? Kas viia kirjeldatud loosimine läbi teatri suurel vaateaknal, nii et saali minnes vaataja juba teab, mis teda ees ootab, või hoida pinget eesriide avanemiseni.
Nagu öeldud, ei saa sellisest mängukava mängulisest kokkupanekust siiski asja, sest näitlejad hakkaksid mässama ja ilmselt tüdineksid varsti ka vaatajad, kui nad on sattunud juba kolmandat korda jutti vaatama sama lavastust. Elevust tekitaks see kõik aga kindlasti. Sama saab öelda ka ühe teise teatraalse loosimise kohta, mille viis märtsis läbi Eesti Etendusasutuste Liit, pannes fortuuna kaasabil paaridesse Eesti olulisemad teatrid. Paarid toovad hooajal 2017/2018 välja portsu uuslavastusi, millega tähistatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Kui jätta kõrvale kleenuke kahtluseuss, et (kaudsest) riigi tellimusest ei pruugi kunstivaldkonnas alati head nahka tulla, peab tunnistama, et mitmelgi juhul moodustusid paarid, mis muus olukorras poleks loominguliselt kunagi kokku saanud ja mille puhul võib oodata midagi põnevat. Seega, loosirattast on vahel abi.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht