In memoriam Andres Laasik

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Andres Laasik 11. IV 1960 – 11. VI 2016

Lahkunud on teatri- ja filmikriitik Andres Laasik. Meiega jääb tema hea sõna. Jah, kogu mitmetähenduslikkuses, mida see ütlus sisaldab. Andres valdas kirjutajana sõna, olgu pikemas või lühivormis, uurimuslikus monograafias või kiirarvustuses, stsenaristina või ajakirjanikuna. Ja tihti oli just tema natuke naerukil öeldud hea sõna see, mis arutelusid rahustas, asjaajamised ja inimesed ummikseisust üle aitas.

Andres tundis teatrielu põhjalikult ja väga mitme kandi pealt. Aastatel 1978–1980 õppis ta lavakunstikateedris, lõpetas 1986. aastal teatriteaduse alal Peterburi teatriakadeemia ja 2005. aastal Tartu ülikooli magistriõppe (magistritöö „1960. ja 1970. aastate teatriuuendus Eestis ja Soomes – kaks paralleelset kultuuriilmingut“). 1992. kuni 1997. aastani oli ta Eesti Draamateatri kirjandusala juhataja. Teatrisüsteemi toimimist korraldas ta kultuuriministeeriumi teatrite valitsuses ja Eesti Teatriliidus töötades. Aastast 2014 juhtis ta Eesti Teatri Agentuuri, mille loomise üks algatajaid ta 1994. aastal oli olnud. Kultuuritoimetajana töötas ta Pühapäevalehes ja aastatel 1998–2014 Eesti Päevalehes. Rohkem kui kolmkümmend aastat osales ta eesti teatri- ja filmielus väsimatu arvustajana ning eesti kultuuri tutvustajana välisajakirjanduses ja festivalidel.

Empaatiast ja süvenemisest annavad tunnistust ta kaks elulooraamatut suurtest eesti teatri- ja filmimeestest „Filmilavastaja ja näitleja Kaljo Kiisk. Ikka hea pärast“ (2011) ja „Teatri vang. Leo Kalmeti kirjutamata elulugu“ (2014). Sama kullaprooviga on dokumentaalfilm Gustav Ernesaksast „Laulutaadi hümnid” (2008), mille üks stsenariste ta on. Ta valiti Eesti Filmiajakirjanike Ühingu aasta kriitikuks 2005. aastal ning tänavu kevadel tunnustati teda teatriuurija ja -arvustaja missiooni kandmise eest Priit Põldroosi nimelise auhinnaga.

Hea, täpne ja asjatundlik sõna oli Andrese kui arvustaja, ajakirjaniku ja juhi tarviline ja tulukas tööriist. Andrese hea sõna oli tema kolleegidele ja sõpradele hindamatu ja hingeminev väärtus. Me oleme väga tänulikud.

Eesti Teatri Agentuur

Eesti Draamateater

Eesti Teatriliit

Eesti Päevaleht

Vaba Lava

Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus

Eesti Filmiajakirjanike Ühing Eesti Kinoliit

Eesti Filmi Instituut

Eesti Etendusasutuste Liit

Eesti Vabariigi Kultuuri­ministeerium

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht