Endla silmapiiril terendab kaheksa uuslavastust

Tambet Kaugema

Pärnu Endla alanud 100. hooaja kontol on juba kaks esietendunud uuslavastust: oktoobrikuus jõudsid peaaegu korraga lavale draama „Põletus” (lavastaja Tiit Palu) ja komöödia „Külmale maale” (lavastaja Ingomar Vihmar). Silmapiiril on veel kaheksa uuslavastust. Järgmisena lihvitakse proovisaalis  lavaküpseks lastelavastus „Timbulimbu ja talv”, mille loovad Kalju Kanguri tuntud lasteraamatu ainetel lavastaja Andres Noormets ja kunstnik-animaator Kaspar Jancis. 14. detsembril esietenduvas lasteloos mängivad Triin Lepik, Liis Laigna, Priit Loog, Sten Karpov ja Jaanus Mehikas.        Jõulude eel, täpsemalt 18. detsembril, jõuab Enn Keerdi lavastatuna vaatajate ette Bengt Ahlforsi „Teatrikomöödia”, mis pakub harva võimaluse heita pilk teisele poole eesriiet, vaadata, milliste ponnistuste saatel tuuakse publiku ette uus lavastus. Kunstnikutöö teeb Ervin Õunapuu, mängivad Karin Tammaru, Carmen Mikiver, Kaili Viidas, Jüri Vlassov, Indrek Taalmaa, Tambet Seling ja Lauri Kink.    

15. veebruaril esietendub teatri noortestuudio arvult juba kuues lavastus „(H)Ing”, mille autor on endine noortestuudiolane Eliis Vaiksaar. Lavastab Enn  Keerd, mängivad noortestuudio õpilased. Stuudio jätkab endiselt põhimõttel „noortelt noortele”, lugu räägib teismelistest, kes elavad läbi suurekssaamise valu ja võlu.       

12. märtsil esietendub teatri suures saalis Andrus Kiviräha bestselleri „Mees, kes teadis ussisõnu” lavaversioon, dramatiseerijalavastaja Johannes Veski Cabaret Rhizome’ist. Osades Kaili Viidas, Triin Lepik, Karin Tammaru, Ireen Kennik, Jaanus Mehikas, Priit Loog, Sten Karpov, Tambet Seling, Ahti Puudersell, Lauri Kink ja Indrek Taalmaa. Nüüdisaegse ja värske teatrikeelega lavastus räägib külaelanikest, kes on muistsete aegade teadmised ja põlised oskused asendanud uute ja ahvatlevate asjadega, õnneks on nende hulgas aga üks mees, kas veel valdab ussisõnu.       

Küünis esietendub 16. märtsil Lisa Stadleri „Lõpp”, lavastab selle Andres Noormets ning mängivad Piret Laurimaa, Liis Laigna, Ago Anderson ja Sepo  Seeman. Lavastus on mõtteline järg Noormetsa enda kirjutatud-lavastatud „Algusele”. Kui tavaliselt peetakse kas kelleltki või endalt elu võtmist kuritööks, siis „Lõpp” läheneb surmale eetiliste ja esteetiliste kategooriate kaudu, mis kaasnevad otsusega võtta vastutus elu lõpetamise eest enda kätte. Mais jõuab lavale kaks uuslavastust, mille esietenduste kuupäeva veel täpsustatakse.         

Küünis toob lavastaja Tiit Palu näitleja Sepo Seemaniga välja Peep Pedmansoni mononäidendi „Eesti mees ja tema poeg”. See on rida sketše, mis avavad eesti mehe müüdi uusi tahke  ning isaduse teemat humoorikate ja ka tõsisemate seikade kaudu. Suures saalis jõuab lavale tänapäeva populaarse rootsi näitekirjaniku Maria Blomi draama „Sinikad”, lavastab Enn Keerd. Näidendis kirjeldatakse eriilmelisi peresuhteid, uude suhtesse laskumist ja vanast väsimist, füüsilist ja vaimset vägivalda, mida inimene teiste ja enda suhtes võib toime panna, suurest armastusest hoolimata.  Praegu veel pealkirjata vabaõhulavastus esietendub Kurgja talumuuseumis juulis, Endla suvehooaja alguses. Lavastaja on Peeter Tammearu, teksti autor Lauri Vahtre. Lavastuses käsitatakse mitme perekonna loo kaudu 1919. aasta maareformi.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht