Globe viib „Hamleti” tõelisele maailmaturneele

Londoni Shakespeare’i-teater Globe tähistab näitekirjaniku 450. sünniaastapäeva tuleva aasta aprillikuus algava kaheaastase turneega, mille käigus plaanitakse mängida „Hamleti” lavastust maailma kõigis riikides. Selle tõepoolest maailmaturnee nime vääriva ettevõtmise avalöök antakse 23. aprillil, William Shakespeare’i sünniaastapäeval, ning seejärel reisitakse kaks aastat busside, rongide, laevade ja lennukitega, et viia kuulsa kirjaniku tippteos 205 maale, on kirjutatud Briti ajalehes Guardian.

Etenduspaikade hulgas on ka selliseid, kus Shakespeare’i seda tragöödiat pole varem professionaalses esituses mängitud. Globe’i kunstilise juhi Dominic Dromgoole’i sõnul ei taheta kedagi kõrvale jätta, koguni Põhja-Korea on praegu reisiplaanides. Londoni Globe’ist algav ringreis lõpeb täpselt kahe aasta pärast, 2016. aasta 23. aprillil, kui möödub 400 aastat Shakespeare’i surmast. Ühtlasi on see Dromgoole’i viimane tööpäev kunstilise juhi ametis.

„Hamleti” 204. ja 205. etendumispaik on juba paika pandud: Rift Valley Keenias, paik, kust inimkond olla oma alguse saanud, ning Helsingør Taanis, sest Shakespeare’i tahtel arenevad „Hamleti” sündmused just seal. Etendusi antakse teatrimajades, linnaväljakuil, mererandades, džunglilagendikel jm. Kunstiline juht tunnistab, et logistiliselt on see kõik väga keeruline. Dromgoole’i arvates on just „Hamlet” selleks ettevõtmiseks kõige õigem lavastus: „„Hamlet” on sümboli tähendusega näidend, kõikjal maailmas teatakse seda ning kindlasti vaimustutakse sellest”.

Ka briti kuulsamaid lavastajaid Peter Brook kiitis näidendi valiku heaks ning nimetas ettevõtmist julgeks ja dünaamiliseks. „Kõigest kuuest lihtsast ingliskeelsest sõnast koosnev lause: „To be or not to be”, ent vähe on meie planeedil paiku, kus ei ole neid sõnu kunagi tõlgitud. Isegi need inimesed, kes ei oska inglise keelt, tunnevad ometi selle lause kõla järgi ära ja hüüatavad kohe „Shakespeare!””. BB C teatel mängib maailmaturneele sõitvas „Hamletis” korraga kaheksa näitlejat, kes peavad ligi kaks ja pool tundi vältava etenduse käigus saama hakkama rohkem kui kahe tosina rolliga. Kokku on trupis kaksteist näitlejat, et võimaldada vahetusi, kui keegi vajab puhkust või juhtub haigeks jääma. Sama lavastus on juba lühemalt tuuritanud Suurbritannias, Saksamaal, USAs jm.

Tõlkinud Tambet Kaugema

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht