Hans Kaldoja 15. XI 1942 – 1. XII 2017

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Hans Kaldoja näitlejaelu algas ja ka kulges pikka aega Eesti Draamateatris. Ta lõpetas 1969. aastal Draamateatri õppestuudio, kuid hakkas juba õppimise ajal kaasa mängima Draamateatri lavastustes ning töötaski seal kuni 1992. aastani. Kaldoja lavasarm ja professionaalne meisterlikkus tõi talle algusest peale väga palju tööd ja suuri osi.

Ligi sajast rollist saab siin nimetada vaid mõningad, kuid küllap need kõnelevad enda eest – mitmed neist on sündinud oma aja tähelepanuväärsetes lavastustes: Jaanus (Ranneti „Kriminaaltango“), Pjotr (Gorki „Viimased“), Ferdinand (Schilleri „Salakavalus ja armastus“), Oskar (Tammsaare, Panso ja Küla „Inimene ja inimene“), Taavet Aniluik (Traadi ja Panso „Tants aurukatla ümber“), Pelléas (Maeterlincki „Pelléas ja Mélisande“), Jonas Kempe (Aino Kalda „Reigi õpetaja“), Villu (Tammsaare ja Trassi „Kõrboja peremees“), Ants (Kruusvalli „Pilvede värvid“). Ta on jätnud olulise jälje Draamateatri ajalukku: seal on mängitud suur enamik tema teatrirollidest.

Hilisemas näitlejaelus, vabakutselisena on ta mänginud ka Kuressaare Linnateatri, rahvusooperi Estonia, VAT-teatri ja R.A.A.A.Mi lavastustes. Viimase egiidi all mängis ta veel mõne aasta eest väga puudutavalt Eestile keerulise 1944. aasta sündmustes kogenud taluperemehe rolli (Aleksejevi „Imede aasta“).

Tema osatäitmine on mälestusväärne mitmetes telelavastuses („Leedi Winder­mere’i lehvik“), filmides ja telesarjades („Süvahavva“). Eesti Rahvusringhäälingu fonoteegis on ligi 700 tema osalusega helisalvestist, kuhu kuulub 130 kuuldemängurolli, 62 järjejuttu, 116 „Meelejahutaja“ sketši ning rohkelt õhtujutte ja luulesaateid. 2013. aastal pälvis ta rahvusringhäälingu raadioteatri näitlejaauhinna.

Suur töö nii mahu kui ka missiooni poolest oli audioraamatute sisselugemine. Eesti Pimedate Raamatukogus on ligi 200 Kaldoja loetud raamatut ja ajakirja.

Hans Kaldoja lavastajateks on olnud Voldemar Panso, Raivo Trass, Sakari Puurunen, Mari-Liis Küla, Ilmar Tammur, Mikk Mikiver, Virve Aruoja, Merle Karusoo, Madis Kalmet, Aare Toikka jt.

Teda mäletatakse härrasmehena, sarmikana laval ja elus. Temas oli eestvedamise annet, olgu lavastuses peaosa kandes või saadet juhtides, reisiseltskondi korraldades või Pirita kloostripäevi organiseerides. Hans Kaldoja oli teatrimeeste ja -naiste vana kooli põlvkonnast, kelle suhtumine teatritöösse ja kolleegidesse on eeskujuks järeltulijatele.

Ärasaatmine on 9. detsembril kell 14.30 Pärnamäe kabelis.

Eesti Draamateater

Eesti Näitlejate Liit

Eesti Teatriliit

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht