In memoriam: Anne Valge

Anne Valge
22. II 1954 – 22. XII 2013

22. detsembril lahkus pärast rasket haigust meie hulgast Ugala teatri näitlejanna Anne Valge.
Sündinud 22. veebruaril 1954. aastal näitlejate Ande Rahe ja Edgar Valge lapsena, sai ta kiindumuse teatrikunsti kaasa juba emapiimaga. Pärast Tartu 8. Keskkooli lõpetamist viis ta tee Vanemuise juures töötanud Evald Hermaküla teatrisuudiosse ja seejärel 1980. aastal Viljandi Ugalasse, teatrisse, millele ta jäi truuks kogu eluks.
Alustanud Käthe rolliga Lembit Petersoni lavastatud Büchneri „Woyzeckis”, sai temast hea mõttekaaslane paljudele Ugalas töötanud lavastajatele Jaan Toomingast (Nastja, Maksim Gorki „Põhjas”, 1983) kuni Merle Karusooni (Polly Teale, „Oma laps”, 2012).
Anne Valge lõi Ugala laval üle poolesaja värvika tegelaskuju, ta oli asendamatu karakternäitleja, kuid tema peale võis kindel olla ka lavastust läbivates suuremates rollides. Tema viimaste aastate töödest meenuvad vaatajaile kindlasti osatäitmised Hella Wuolijoe  „Niskamäe kirgedes”, Jaan Krossi „Keisri hullus”, Bertolt Brechti „Härra Punttilas”, A. H. Tammsaare ja Peeter Tammearu „Jürkas” ning Veera Saare „Ukuarus”. Tema viimaseks tööks teatris jäi vanaema Weatherwaxi roll koguperelavastuses „Õed nõiduses”. Publiku ette jõudis ta sellega astuda haiguse tõttu vaid mõne korra.
Anne Valge oli oma elus täielikult pühendunud teatrikunstile. Töössesuhtumises oli ta erakordselt nõudlik, seda eelkõige just iseenda vastu. Ta otsis ja katsetas, kuni leidis just ainuõige, lavastajat rahuldanud ja publikut vaimustanud lahenduse. Kollektiivi liikmena nõudis Anne Valge ka kolleegidelt ausat ning ühistele huvidele ja eelkõige teatri heale käekäigule suunatud suhtumist ega talunud eneseupitamist ning põhjendamatut pretensioonikust.
Kolleegid Ugalast ja teatripublik jäävad Anne Valget mäletama tagasihoidliku, sooja ja andeka teatrikunstnikuna.
Anne Valge sängitati mulda
29. det­sembril Viljandi Metsakalmistul.

Ugala teater
Eesti Näitlejate Liit
Eesti Teatriliit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht