Lembit Anton
22. IV 1922 – 1. VII 2014 Näitleja Lembit Antoni soontes voolas visa ja väsimatu Virumaa taluniku veri. Lõpetanud Jäneda põllutöökooli ja Tallinna Polütehnilise Instituudi tsiviilehituse alal, viis näitlemis- ja muusikahuvi ta Eesti Riiklikku Teatriinstituuti (ERT), kus õppejõududeks olid peale Priit Põldroosi Leo Kalmet, Ants Lauter, Kaarli Aluoja, Feliks Moor, Leo Soonpää, Albert Üksip, Nigol Andresen, Karin Kask, Helmi Tohvelman, Lidia Mahoni ja Lidia Serebrjakova. Teatrikooli I lennu lõpetas Lembit Anton kõrgharitud näitlejana koos Jüri Järveti, Gunnar Kilgase, Heikki Haraveega 1949. aastal, misjärel suunati pea kogu kursus Lõuna-Eesti Teatrisse.
Hilisema kursusekaaslase Jaanus Orgulase kutse viis teatrihuvilise noormehe Moskvasse, Lunatšarski-nimelisse riiklikku teatrikunsti instituuti (GITIS), mille lõpetamise järel suunati eesti kursus (sh Ita Ever, Kaljo Kiisk, Grigori Kromanov, Arvo Kruusement, Ervin Abel, Jaanus Orgulas) Tallinna Riiklikku Draamateatrisse näitlejaks. Kuid huvi lavastajakutse ja muusika vastu viis Lembit Antoni uuesti Moskvasse GITISe kõrgematele režissööride kursustele ning aastatel 1963–1966 avanes tal võimalus töötada Moskva Estraaditeatris. Lembit Anton on töötanud pea kõigis Eesti teatreis, tema näitlejabiograafias võib nimetada järgmisi rolle: Tõnis Hoopkaup (Hindi „Kuhu lähed, seltsimees direktor?”) ja Mogri Märt (Kitzbergi „Kauka jumal”) Lõuna-Eesti Teatris, Bražnikov (Lutsu „Tagahoov”), Ott ja Eedi (A. H. Tammsaare ja Särevi „Vargamäe vanad ja noored”), Simeoni (Kivi „Seitse venda”) Draamateatris, Bullinger (Brechti „Švejk Teises maailmasõjas”) ja Kükloop (Undi „Phaeton, päikese poeg”) Vanemuises, Gibbs (Kesselringi „Hapu vein ja sinihape” Vanalinnastuudios), linnavalitsuse valvur (Tšehhovi ja Jerjomini „Moskvasse, Moskvasse” Vene Draamateatris.
Ta on mänginud filmides „Vihmas ja päikeses”, „Kirjad Sõgedate külast”, „Vallatud kurvid”, „Naine kütab sauna”, „Külmale maale”, „Stereo”, „Tuuline rand” ja paljudes televisioonilavastustes.
Mitmekülgse inimesena on Lembit Anton mõtestanud olnud aegu ja inimsuhteid, mille tunnistajaks on seitse raamatut, millest kahes meenutatakse teatritööd ja -inimesi Draamateatri ja Vanemuise päevilt.
Eesti Teatriliit
Lembit Anton maeti perekonnaplatsile Metsakalmistul.