Loomemajandus: Andres Laasik, Eesti Teatri Agentuuri juht

Tambet Kaugema

Milline on teie valdkonna senine suurim ekspordi edulugu ja kuidas on see saavutatud?
Andres Laasik,  Eesti Teatri Agentuuri juht: Teatri NO99 mõnda lavastust on mängitud välismaal nii palju, et kõiki kutseid pole olnud võimalik vastu võtta. Tegu on institutsiooni enda jõupingutustega. Dramaturgia suurim edulugu on enam kui kümnendi­tagune Jaan Tättest alanud eesti dramaturgia mängimine Saksamaal ja mujal. Kõik see sündis mitme soodsa asjaolu kokkulangemise tõttu, suuresti tänu õnnele.
Agentuuri kui valdkondliku arenduskeskuse ekspordi eduloost on pärast kaheaastast projekti vahest veel vara rääkida, küll aga võib mainida mitmeid edusamme. Selle aja jooksul on loodud välisekspertide võrgustik, mis on aidanud tõsta Eesti teatri tuntust välismaal. Sellest annab tunnistust ka mitmete Eesti tegijate esmakordne jõudmine välispubliku ette: Mart Kangro esinemised Venemaal ning Cabaret Rhizome’i etendused Saksamaal. Tänavuse „Tampere teatrisuve” („Tampereen Teatterikesä”) põhiprogrammis on neli eesti lavastust. Agentuur plaanib ka seekord korraldada festivalil eesti näitekirjandust tutvustavaid ettevõtmisi.
Oluline saavutus on ka eesti näidendite süsteemne tõlkimine võõrkeeltesse. Möödunud kahe aasta jooksul on soome, saksa, vene, inglise ja rootsi keelde tõlgitud umbes 30 näidendit.

Mis on peamine, mida tuleks uue eelarveperioodi määruses muuta ehk mis on seni olnud suurim EASi toetusega seotud sisuline takistus (kui jätta välja bürokraatia) eesmärkide saavutamisel?
Eksporti ei saa teostada kampaania korras, see nõuab pikka planeerimist ja tegutsemist. Projektipõhiselt saab küll teha igaks järgmiseks perioodiks teatud jõupingutusi, kuid tõenäosus häid tulemusi saavutada on seotud pikaajalise järjekindla tegutsemisega, mis kestab rohkem kui senised tulevikku suunatud tegutsemiskavad.
Vastu loovinimeste tahtmist eksporti juurutada on võimatu. Seepärast tuleb valdkonnas palju seletada, kokku leppida. Inimeste vaevalist kaasamist seejuures probleemiks nimetada on vale, sest selle nimel lihtsalt tulebki vaeva näha.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht