Milline osa on teatril laste ja noorte kasvamisel?

Yvette Hardie

ASSITEJ presidendi Yvette Hardie’ pöördumine 20. märtsi ülemaailmse laste- ja noorteteatri päeva puhul. Kunsti väärtustest on palju kirjutatud. Üle maailma on tehtud tänuväärset tööd, uuritud neuroteaduste, arengupsühholoogia jt teadusvaldkondade raames, millist mõju avaldab kunst lastele. Ükskõik, kui hoolikalt ka kaaluda oma tegevuse tähendust, on kunsti mõjukuse hindamisel alati oluline mingi saladuslik ja mõõdetamatu tasand. Sügav ja ainulaadne kohtumine publikuga siin ja praegu on see, mis teeb teatri nii ettearvamatuks ja põnevaks. Hiljuti meenus mulle üks mõttetera: „Võib lugeda kokku seemned õuna sees, aga võimatu on loendada õunu, mis neist seemnetest võivad kasvada”. Laste ja noorte teatrikogemuse mõju on samuti võimatu täpselt mõõta, ent usun, et selles seemnes on potentsiaali lugematuteks õunteks. Lõuna-Aafrika Vabariigi tunnustatud näitleja ja kirjanik Pieter-Dirk Uys, kes töötab vähekindlustatud lastega väikses külakeses Darling, rääkis loo, kuidas ta asus koos lastega linna poole teele. Nad sõitsid bussiga külast välja kõrge mäe suunas, kui ta järsku märkas, et väike poiss tema kõrval esiistmel on läinud väga ärevaks. Kui nad olid jõudnud mäe otsa ja poiss nägi, kuidas tee läheb edasi ning kaugusest paistab meri, vabanes ta justkui pingest ning hüüatas imetluse ja rahuloluga: „Seal on veel midagi!”. Ma usun, et meie, kes me teeme teatrit lastele ja noortele, ootame oma publikult just sellist reaktsiooni – et lapsed mõistaksid, et elus on tõepoolest veel … ja veel … ja veel midagi.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Niisiis, kui mängime lastele ja noortele, külvame tohutul hulgal potentsiaali ning pakume vahetut avastamisrõõmu kõiges: rohkem rõõmu, naeru, uudishimu, ootamatuid pöördeid ja tajunihkeid, kaastundepisaraid, imet ja sisseelamist. Veel rohkem seda „midagi”, mis tähendab olla elus.

Ühine kampaaniaga „Vii laps teatrisse juba täna!”, et tähistada ülemaailmset laste- ja noorteteatri päeva.

Kes loeks kokku need õunad seemneis, mis oleme külvanud?

Yvette Hardie on rahvusvahelise lastele ja noortele mängivate teatrite organisatsiooni ASSITEJ president aastast 2011. Ta tegutseb teatriprodutsendi, lavastaja, pedagoogi ja näitekirjanikuna, tema huvisfääris on eelkõige teater noorele vaatajale.

Tõlkinud Kirsten Simmo

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht